#3majmysięrazem! – Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE

W czasie, gdy kultura i sztuka przeniosły się (miejmy nadzieję, że tylko na chwilę) do przestrzeni internetowej, Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE zainicjowała w Krościenku n. Dunajcem, gdzie od 10 lat organizuje Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum, serię muzycznych spotkań on-line z organami w roli głównej.

Pierwszą z nich był wielkotygodniowy cykl zatytułowany „OrgaNova kwarantanna”, w którym krakowski wirtuoz organów Marek Stefański prezentował nagrane spontanicznie w pustym krościeńskim kościele miniatury organowe, dostosowane tematyką do kolejnych przedświątecznych dni.

Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem sympatyków muzyki, zebranych tym razem nie w przestrzeni świątyni, ale w przestrzeni internetowej bez granic. Zachęceni tym faktem postanowiliśmy kontynuować obecność muzyki z serca Pienin w wirtualnym sacrum, angażując w przedsięwzięcie miejscowych, młodych muzyków, tym samym poszerzając nasze organowe horyzonty.

I tak, wspólnie z krościeńską sopranistką Mileną Sołtys-Walosik oraz wspomnianym już wcześniej Markiem Stefańskim, stworzyliśmy cykl czterech mini koncertów pn. „OrgaNove horyzonty”. W realizacji przedsięwzięcia pomógł mąż Mileny, zawodowy akustyk Szczepan Sołtys, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. użyczając liczne fotografie z pienińskiego regionu, a efekty pracy prezentowane są na kanale YouTube naszej fundacji co tydzień – w soboty o godz. 19:00 począwszy od 18 kwietnia.

W najbliższych planach mamy zaangażowanie do naszych działań młodych muzyków, studentów organów Akademii Muzycznej w Krakowie, prezentując utrwalone wcześniej ich dokonania koncertowe podczas roku akademickiego, gdy ten całkiem niedawno trwał jeszcze w najlepsze.

Kiedy zostaliśmy pozbawieni możliwości organizacji koncertów z udziałem publiczności, mimo iż nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem do nagrań audio-video, staramy się nie popaść w beznadzieję i apatię, lecz w zakresie swoich kompetencji i możliwości eksponować sztukę muzyczną na tyle, na ile niespodziewane okoliczności pozwalają. W ten sposób tworzymy   wirtualną muzyczną społeczność, w oczekiwaniu na czas, kiedy będziemy mogli spotkać się i delektować sztuką jak kiedyś, będąc razem!

Na bieżąco będziemy informować czytelników Portalu muzyczny-kraków.eu o naszych działaniach zapraszając bardzo serdecznie wszystkich Państwa do uczestnictwa w proponowanych przez nas projektach.

Agnieszka Radwan-Stefańska
Prezes Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE
www.arsproarte.pl

Tą publikacją, niniejszym otwieramy projekt #3majmysięrazem! Nie chodzi tu o jakieś sformalizowane przedsięwzięcie. Czasy są ciężkie i myślę sobie, że ludzie związani z kulturą, artyści, promotorzy, dziennikarze, fotografowie i cała reszta, powinni się razem wspierać.

“Zaraza” zepchnęła nas w przestrzeń wirtualną, która nie jest naturalnym środowiskiem dla kultury i sztuki. W tym świecie, najważniejsza jest informacja i jej przepływ (Fejsbuk to nie wszystko).

Muzyczny Kraków udostępnia swoje łamy i kanały informacyjne dla wszelkich informacji i zaprasza do współpracy. Piszcie do nas o swoich wydarzeniach online, zapraszamy również do naszego cyklu #PRZEDSTAWIAMY. Zgłaszajcie ciekawych ludzi – można również zgłosić – samego siebie 🙂

Jesteśmy również otwarci na wszelkie inne propozycje.

Myślę, że 3majmysięrazem! będzie również a może jeszcze bardziej potrzebne kiedy “zaraza” się skończy i trzeba będzie wziąć się do pracy. A świat po pandemii nie będzie już taki sam. Mam nadzieję, że wirusy znikną – a my będziemy #3mać się razem…

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

www.muzyczny-krakow.eu | www.fotografiakrakow.eu

Foto © Magdalena Woch – Agencja Fotograficzna Muzyczny Kraków

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.