201 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – Polskie Wydawnictwo Muzyczne

5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.

Urodziny Stanisława Moniuszki świętujemy przez cały miesiąc! Już od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnimy 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, którą przygotowaliśmy w ubiegłym roku dla uczczenia obchodów Roku Stanisława Moniuszki. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość. Obiecujemy – ta seria będzie ciekawa nie tylko dla wokalistów!

Głównym punktem obchodów urodzin Stanisława Moniuszki będzie premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOXu Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper. Kolekcja, zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS, zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. To pozycja obowiązkowa w fonotece nie tylko wielbicieli Moniuszki.

5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze. To przysłowiowy ‘must have’ dla wielbicieli twórczości Stanisława Moniuszki.

Pamiętając o najmłodszych uruchamiamy w dniu urodzin kompozytora specjalne pasmo dla milusińskich: w ramach akcji „kredki w dłoń” publikujemy kolorowankę z podobizną Stanisława Moniuszki wraz z ciekawostkami o nim samym. W zabawny i przystępny sposób opowiadamy najmłodszym o Panu Stanisławie, zachęcając jednocześnie do twórczej aktywności.

W maju zapowiadamy także ukazanie się dwóch ważnych dla moniuszkomaniaków i moniuszkologów książek: Podróż przez dźwięki prof. Magdaleny Dziadek i Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka. Fragmenty tej pierwszej ukażą się na portalu ISSUU PWM, a przygotowywana rozmowa online dra Daniela Cichego z prof. Magdaleną Dziadek odkryje kulisy badań nad postacią i twórczością Stanisława Moniuszki.

Od 12 do 15 maja przeprowadzamy w księgarni PWM akcję rabatową, która obejmie publikacje poświęcone Stanisławowi Moniuszce: wybór utworów Najpiękniejszy Moniuszko oraz książkę dla dzieci Tatulczyk Moniuszko. Dodatkowo, przez cały maj, co wtorek, w ramach serii #zksięgarniPWM polecać będziemy na FB PWM wybrane publikacje z utworami Stanisława Moniuszki. Zapraszamy w progi księgarni PWM – oczywiście online!

Współdziałając z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury dzielimy się tym, co mamy najlepszego: na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną Bajki Moniuszkowskie (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz Wieczorynki Moniuszkowskie (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub Tatulczyk Moniuszko w interpretacji Tomasza Koniecznego). Udostępniamy także Scenie Narodowej serię tutoriali i nagrań pieśni: Śpiewnik – nie tylko – domowy.

Zachęcamy do regularnego śledzenia naszych wpisów na dostępnych kanałach PWM!

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content