20-28 lutego, spacer po krakowskich instalacjach artystycznych

Jak połączyć sztukę i nowe media w przestrzeni miasta? Stwarzając wystawę, którą można podziwiać po zmroku. Od soboty 20 lutego do niedzieli 28 lutego w 10 miejscach na terenie Krakowa będzie można oglądać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. To projekty inspirowane gwiazdami, czasem czy słowem. Spieszmy się na spacer, nim wstanie dzień!

Oświetlenie, lasery, animacje czy specjalnie skomponowane dźwięki – krakowskie instalacje artystyczne zapowiadają się naprawdę widowiskowo. Prace miały być pokazane w sylwestrową noc, jednak z powodu ogłoszonych 17 grudnia 2020 roku przez Ministra Zdrowia restrykcji związanych z walką z pandemią koronawirusa musieliśmy poczekać z wystawą w przestrzeni miasta.

Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. W momencie ogłoszenia w grudniu obostrzeń sylwestrowych wiedzieliśmy, że w 2021 roku będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, prezentowaliśmy publicznie wizualizacje, a krakowianki i krakowianie byli żywo zainteresowani projektem. Już za kilka dni w 10 lokalizacjach będzie można zobaczyć coś naprawdę zjawiskowego. Oczywiście wciąż apelujemy o zachowanie środków ostrożności i zwiedzanie z zachowaniem bezpiecznego odstępu, ale przede wszystkim zachęcamy do delektowania się tą formą sztuki i dzielenia zdjęciami ze swoich spacerów w mediach społecznościowych oraz do oznaczania Krakowa – to przecież także doskonała forma promocji naszego miasta – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Zrezygnowaliśmy tylko z jednej, największej instalacji, czyli Bramy Otwartej. Na niej miały się pojawić zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie. 31 grudnia 2020 roku przed północą mieliśmy również włączyć wielkie odliczanie.

Sztuka współczesna ma wiele obliczy. Tym razem jedno z nich będzie można obserwować w przestrzeni miasta podczas spacerów – szczególnie tych popołudniowych i wieczornych – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Kraków od początku pandemii realizuje wiele działań, które mają na celu wsparcie kultury oraz branż odpowiadających za produkcję i realizację projektów kulturalnych. Uruchomiliśmy między innymi program „Kultura Odporna”. Cały czas szukamy jednak nowych rozwiązań, dzięki którym możemy wspierać artystów. Szukamy także możliwości, jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pokazywać ich twórczość mieszkańcom. Prezentacja instalacji świetlnych, które najefektowniej wyglądają po zmroku, na miejskich placach i reprezentacyjnych ulicach, jest więc najlepszym rozwiązaniem – dodaje prezydent Majchrowski.

Dzięki wystawie zyskują nie tylko artyści, którzy przygotowali projekty, ale też cała branża, która jest zaangażowana w jej przygotowanie. Do uruchomienia instalacji zatrudniliśmy firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie.

Już teraz zapraszamy na wystawę „Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych”. Zobaczymy ją od 20 do 28 lutego. Ze względów technicznych część prac będzie pokazywana tylko przez dwa pierwsze dni, czyli 20-21 lutego. Dlatego, nawiązując do ballady Nim wstanie dzień, która jest motywem przewodnim jednej z prac, zgodnie z jej słowami: „za noc, za dzień, doczekasz się, wstanie świt” już dziś trzeba wpisać spacer w kalendarz!

Przedstawiamy krakowskich artystów, których wyłoniliśmy w konkursie „Nowy Rok, nowa sztuka, nowe media – przegląd instalacji audiowizualnych krakowskich artystów”:

Przemysław Czepurko Za dzień za dwa za noc za trzy (20-21.02) – przy Powiślu 11 powstanie instalacja łącząca elementy świetlne i typograficzne, oparta na cytacie z ballady Nim wstanie dzień. Melancholijne słowa piosenki niosą przecież także nadzieję: znowu do tańca ktoś zagra nam, może już…

Hubert Kaszycki Pattern of Madness (20-21.02) – na Rynku Głównym, przed Pałacem Potockich, zobaczymy instalację operującą światłem jako medium, która nawiązuje do problematyki społecznej – zagadnień dysfunkcji i chorób psychicznych.

Piotr Kowalski Hidden reflections (20-21.02) – w alei Róż pojawi się instalacja zbudowana z metalowych elementów, wypełniona laserami. Wszystko po to, by dać namiastkę prawdziwego szaleństwa.

Przemysław Krzakiewicz Przestrzeń Sterylna (20-28.02) – dzięki tej instalacji w Barbakanie promienie UV-C stworzą strefę sterylną.

Borys Kunkiewicz reset(20-21.02) na ul. Szewskiej przeżyjemy prawdziwy reset. Przez jeden moment w roku, uwaga całego świata skupia się w tym samym punkcie. Godzina 00:00 jest niesamowicie silnym symbolem tej chwili. Jest znakiem ukończenia kolejnego cyklu, “zresetowania się” świata.

SPACE START+dŻiNn w składzie: Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Maciej Słota Niezidentyfikowany obiekt świetlny (20-21.02) – na placu przed Collegium Novum zawiśnie prawdziwie niezidentyfikowany obiekt wchodzący z odbiorcami w wizualno-werbalną interakcję, oparty o technologię hologramu 3D.

Borys Kunkiewicz Studio Tokamak (20-21.02)– na Małym Rynku pojawi się zjawiskowy Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Torusowy kształt tokamaków stał się dla artysty symbolem zmian i nadziei na lepsze jutro.

Dominika Lasota Kryształy (20-28.02) – plac św. Marii Magdaleny wypełni się różnej wielkości kryształami lodu, płatkami śniegu lub gwiazdami.

Barbara Wojewoda, Katarzyna Smożewska Portrety Mieszczan Krakowskich (20-21.02) – Altana na Plantach zamieni się w jeden wielki lampion stworzony z patchworkowych obrazków mieszkańców Krakowa. Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu.

Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng White Hole / Biała Dziura (20-28.02) – w Rynku Podgórskim stanie praca inspirowana hipotetycznym zjawiskiem białych dziur, czyli miejsc we Wszechświecie emitujących materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content