film 1 grudnia 2018

19. Festiwal Filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

W dniach 6-9 grudnia Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 19. Festiwal Filmu Niemego, który oferuje podróż w czasie do początków istnienia kinematografii. Pokazom filmów niemych towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu uznanych artystów z Polski i ze świata.

W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja Festiwalu Filmu Niemego upłynie pod hasłem Pola, Polonia, Polonica. Oprócz prezentowania polskich filmów, Festiwal podąża również śladem polskich miejsc i postaci w światowym kinie niemym, a także wybitnych twórców filmowych, którzy urodzili się na ziemiach polskich oraz niezrównanej Poli Negri, pierwszej polskiej aktorki, która urzeczywistniła sen o hollywoodzkiej karierze.

Festiwal Filmu Niemego odwołuje się do doświadczeń uczestników pokazów kinematograficznych z początków XX wieku, nadając im jednak nowy, współczesny wymiar. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu zarówno młodych, jak i uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych.

Festiwal otworzy koncert cenionego na całym świecie zespołu Kroke, który po 20 latach powraca na Festiwal Filmu Niemego z unikalną mieszanką muzyki klezmerskiej, etnicznej i jazzowej. Artyści znani m.in. ze współpracy z Peterem Gabrielem czy Nigelem Kennedym wystąpią podczas pokazu filmu Bestia Aleksandra Hertza z udziałem Poli Negri, który odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”. Po seansie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na lampkę wina.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również występ islandzkiego duetu MÚM, przekraczającego granice gatunków muzycznych w hipnotyzujących kompozycjach. Muzycy zagrają do zrealizowanego na wzór symfonii miejskich filmu Ludzie w niedzielę w reżyserii Roberta Siodmaka i Edgara G. Ulmera. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

Oprócz headlinerów tegorocznej edycji, uczestnicy Festiwalu usłyszą m.in. bawiącą się dźwiękiem grupę Trifonidis/Czekała/Rozenman, której skład tworzą kompozytor i multiinstrumentalista Maciej Trifonidis, eksplorator brzmienia elektrycznych skrzypiec Łukasz Czekała oraz oraz perkusjonista Adam Rozenman. W Krakowie gościć będzie również wyjątkowe trio Waldemara Rychłego, który wraz altowiolistką Martyną Susek i wiolonczelistką Martą Kotaszewską zaprezentuje unikalne kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną. Na scenie pojawi się także młody zespół The Beat Freaks, który łamie tradycyjny jazz z pomocą innych gatunków muzycznych.

Widzowie usłyszą również wieloletnich przyjaciół Festiwalu czyli stworzone podczas 12. edycji SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny), elektroniczno-liryczną grupę SALK zamykającą emocje w dźwięku, czy DJ-kę i dziennikarkę radiową Etę Hox, której towarzyszyć będą Robek i Flea podczas wspólnego występu kolektywu Deep Impact Kraków. Z solowym projektem przyjedzie także multiinstrumentalista i założyciel zespołu Baaba, Bartosz Weber.

Tradycyjnie, w sobotni wieczór organizatorzy zapraszają na afterparty w Klubie Betel, gdzie do filmu Cud nad Wisłą zagra DJ i producent muzyczny Daniel Drumz. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

BILETY:

Filmy z muzyką na żywo:  32 PLN | 25 PLN

Filmy bez muzyki na żywo: 22 PLN | 15 PLN

Pokaz inauguracyjny: 50 PLN | 40 PLN (z Karnetem)

MÚM + Ludzie w niedzielę: 50 PLN | 40 PLN (z Karnetem)

Afterparty w Klubie Betel: wstęp wolny

Baranki w niemym kinie: 11 PLN | 15 PLN

KARNET (8 seansów): 120 PLN*  

* Karnet nie obejmuje pokazu inauguracyjnego oraz MÚM + Ludzie w niedzielę

KARNET Baranki (2 spotkania): 22 PLN


DANIEL DRUMZ

Wywodzący się ze sceny hiphopowej DJ i producent. Zaciera granice między pełnym emocji disco, brudnym housem i futurystyczną elektroniką.

Set DJ-ski do pokazu filmu Cud nad Wisłą

sobota, 8 grudnia 2018, godz. 23.00 – afterparty w Klubie Betel – wstęp wolny

DEEP IMPACT KRAKÓW

Krakowski kolektyw DJ-ów i promotorów poszukujący dubowego i przestrzennego brzmienia w muzyce elektronicznej. Zagrają Eta Hox, Flea i Robek.

piątek, 7 grudnia 2018, godz. 21.15 – muzyka na żywo do filmu Szachista

KROKE

Światowej sławy zespół sięgający po muzykę klezmerską, etniczną i autorskie improwizacje. Duchowość wyrażona dźwiękiem.

czwartek, 6 grudnia 2018, godz. 19.30 – muzyka na żywo do filmu Bestia

(Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”)

MÚM (duo)

Radosna elektronika, klimatyczne dźwięki ambientu i eksperymentalny indie pop. Jeden z czołowych islandzkich zespołów muzyki niezależnej.

sobota, 8 grudnia 2018, godz. 20.15 – muzyka na żywo do filmu Ludzie w niedzielę (Kijów.Centrum)

WALDEMAR RYCHŁY TRIO

Unikalne melodie łączące motywy ludowe z jazzową improwizacją i rockową energią. Muzyk i kompozytor Waldemar Rychły wystąpi z Martyną Susek (altówka) i Martą Kotaszewską (wiolonczela).

niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 18.00 – muzyka na żywo do filmu Ponad śnieg

SALK

Krakowskie trio, które w swoich osobistych utworach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki.

niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 12.15 – muzyka na żywo do filmu Podróż na Księżyc podczas warsztatów dla dzieci

SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny)

Muzyka Adriana Konarskiego, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Zagra ze Sławomirem Bernym (perkusja) i Michałem Chytrzyńskim (skrzypce).

sobota, 8 grudnia 2018, godz. 17.00 – muzyka na żywo do filmu Szaleńcy

THE BEAT FREAKS

Dynamiczny kwartet łączący elementy jazzu, bluesa, muzyki improwizowanej, etnicznej i ludowej.

niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 15.00 – muzyka na żywo do filmu Rzeźbiarz z kamerą i krótkich dokumentalnych filmów o Krakowie

TRIFONIDIS/CZEKAŁA/ROZENMAN

Maciej Trifonidis, Łukasz Czekała i Adam Rozenman eksperymentują, improwizują i bawią się brzmieniem szukając źródeł emocji w dźwięku.

piątek, 7 grudnia 2018, godz. 18.15 – muzyka na żywo do filmów Primabalerina i Hotel Imperial

BARTOSZ WEBER

Solowy projekt multiinstrumentalisty i kompozytora Bartosza Webera, założyciela grupy Baaba. Intrygujący powrót do hipnotyzującej elektroniki.

niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 20.00 – muzyka na żywo do filmu Wschód i Zachód

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

podobne publikacje