film wydarzenia Kraków 22 marca 2017

17. Tydzień Kina Hiszpańskiego – Kino Pod Baranami

W piątek, 24 marca, w Kinie Pod Baranami rusza 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego. W jego ramach odbędzie się jedyny w Krakowie pokaz filmu Jota Carlosa Saury – widowiskowej opowieści muzyczno-tanecznej autorstwa prawdziwego mistrza kina.

Krakowscy widzowie będą mogli uczestniczyć w jednym z nielicznych w Polsce pokazów najnowszego filmu Carlosa Saury – nestora hiszpańskiego kina, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie reżyserów z Półwyspu Iberyjskiego.

We wtorek, 28 marca, widzowie Kina Pod Baranami zobaczą jego najnowsze dzieło, będące kolejnym filmem zrealizowanym w konwencji tanecznej, które Saura tworzy nieprzerwanie od lat 80. Polska widownia miała już okazję zapoznać się z jego dziełami poświęconymi m.in. tangu czy flamenco.

Tym razem reżyser skupia się na pochodzącej z jego rodzinnej Aragonii jocie. Jota to znana od XVII wieku forma muzyczna, łącząca taniec, śpiew i muzykę instrumentalną. Saura pokazuje ją jednak w czystszej, pozbawionej folklorystycznego sznytu formie, zapraszając do współpracy największych mistrzów tańca i muzyków.

Jota to jest potrzeba, która jest we mnie. Jeśli nie zrobię Joty, zostanę zamordowany wcześniej czy później, w regionie, z którego pochodzę, w Aragonii, mówił Carlos Saura we Wrocławiu podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2016. Słowa dotrzymał.

Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce, coroczne wydarzenie poświęcone iberyjskiej kinematografii. W dniach 24-30 marca, widzowie w ośmiu miastach Polski zobaczą najważniejsze filmy ubiegłego sezonu – zdobywców nagród Goya przyznawanych przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej, przebojowe komedie, filmy kostiumowe oraz nowe kino autorskie. Wśród piętnastu filmów w programie, aż trzynaście zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy.

BILETY:
20 zł (normalny)
15 zł (ulgowy | senior)

  • Szczegółowy program 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego można znaleźć na www.kinopodbaranami.pl

O FILMIE:

JOTA CARLOSA SAURY | JOTA DE SAURA
reż. Carlos Saura, Hiszpania 2016, 90′

Jeden z najwybitniejszych reżyserów hiszpańskich, Carlos Saura, zaprasza nas na swoje rodzinne ziemie, do Aragonii – ojczyzny joty. Film jest kontynuacją obrazów zrealizowanych w konwencji tanecznej, jak Sevillanas, Flamenco, Tango czy Iberia.
Saura odkrywa i zgłębia tajemnice wykonywanej z towarzystwem kastanietów joty, która, jak się okazuje, wywarła wpływ na większość hiszpańskich regionalnych tańców ludowych. Elementy tego tańca można odnaleźć też w tańcach Meksyku i Filipin.
W scenach z charakterystycznymi dekoracjami o wyrafinowanej estetyce pojawiają się mistrzowie tańca i muzycy, m.in. choreograf Ara Malikian, tancerze Miguel Ángel Bernal i Sara Baras oraz gitarzysta Juan Manuel Cañizares, których popisy łączą tradycję z nowoczesnością.

  • ORGANIZATORZY:
    Kino Pod Baranami
    Ambasada Królestwa Hiszpanii
    Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce
    AP Mañana

 

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje