16 Festiwal Filmu Niemego

16 Festiwal Filmu NiemegoW dniach 3-6 grudnia Kino Pod Baranami zaprasza na 16. Festiwal Filmu Niemego – wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina sprzed epoki dźwięku i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Co roku festiwalowym projekcjom towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu starannie wyselekcjonowanych i uznanych artystów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji, przypadającej w 120. rocznicę narodzin X Muzy, są tajemnice, mistyczne poszukiwania i dotknięcia nieznanego.

Festiwal Filmu Niemego jest znany z nowatorskich i odważnych zestawień filmowo-muzycznych, które łączą eksperymentalne podejście z szacunkiem dla historii kina. W tym roku goście imprezy usłyszą kompozycje akustyczne, elektroniczne i elektroakustyczne, stworzone zarówno przy użyciu klasycznego instrumentarium, jak i nietypowych urządzeń i przedmiotów. Festiwal otworzy występ młodego krakowskiego zespołu SALK, który proponuje minimalistyczną mieszankę muzyki elektronicznej i kameralnej. Grupa weźmie również udział w warsztatach muzycznych dla najmłodszych widzów. Elektronika wzbogaci ponadto kontrabasowe solo 3FoNII, czyli Jacka Mazurkiewicza, a także aranżacje dwóch trio: Anna ZIELIŃSKA / Rafał IWAŃSKI / Wojtek JACHNA oraz Slalom (Tyciński/Weber/Zemler). Czeska grupa Neuvěřitelno oraz rodzimy producent muzyczny 1988 (Przemysław Jankowiak) to artyści, którzy w swojej twórczości nie tylko czerpią z różnych gatunków muzyki, ale także podkreślają inspiracje sztuką filmową. W nietypowym kręgu zainteresowań obracają się członkowie zespołu Malerai, komponujący utwory do języków świata. Na scenie Kina Pod Baranami pojawią się również wieloletni przyjaciele festiwalu: Semi-Invented Trio, czyli krakowski kompozytor muzyki filmowej (Pręgi, Zbliżenia, Obywatel) – Adrian Konarski w towarzystwie Sławomira Bernego (perkusja) oraz Michała Chytrzyńskiego (skrzypce), a także ulubiony taper Krakowa – profesor Lesław Lic.

Podczas festiwalowego post scriptum – specjalnego pokazu filmu niemego z okazji 60-lecia Filmoteki Narodowej 16 grudnia – wystąpi obdarzony muzycznym poczuciem humoru duet Sza/Za, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki.

W sobotnią noc, 5 grudnia, organizatorzy zapraszają do klubu Betel na afterparty, podczas którego zagra DJ Kixnare.

Szczegółowy program festiwalu:

 

O MUZYKACH:

 

1988
Solowy projekt Przemysława Jankowiaka (SYNY, Etamski), muzyka i producenta tworzącego brzmienia o niepowtarzalnym klimacie z wpływami hip-hopu, dubu i analogowej elektroniki.
Artysta zmierzy się z arcydziełem szwedzkiej szkoły filmowej.
Występ w niedzielę, 6 grudnia, godz. 18.00 do filmu Furman śmierci.

3FoNIA
Solowy projekt Jacka Mazurkiewicza, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas – naturalny lub preparowany na wiele sposobów.
Solista zaproponuje ilustrację muzyczną do żelaznego klasyka kina grozy.
Występ w piątek, 4 grudnia, godz. 20.45 do filmu Upiór w operze.

KIXNARE
Niezwykle kreatywny, znany i lubiany krakowski DJ i producent muzyczny. Podąża drogą współczesnej elektroniki łącząc elementy niemal każdego gatunku.
Muzyka klubowa inspirowana przygodami Alicji w Krainie Czarów.
Występ w sobotę, 5 grudnia, godz. 23.00, impreza w Klubie Betel.

LESŁAW LIC
Wyrazista postać krakowskiego świata muzycznego. Pianista, klarnecista, saksofonista, aranżer, kompozytor, pedagog, ulubiony taper Krakowa.
Tradycyjne pianino jako akompaniament do pierwszego w historii filmu psychoanalitycznego.
Występ w sobotę, 5 grudnia, godz. 15.00 do filmu Tajemnice duszy.

MALERAI
Trio – klarnet, skrzypce i wiolonczela – konsekwentnie realizujące pomysł grania muzyki do języków świata.
Zespół wykona muzykę na żywo do filmu o miłości, którego akcja rozgrywa się w różnych zakątkach globu.
Występ w niedzielę, 6 grudnia, godz. 15.00 do filmu Zmęczona śmierć.

NEUVĚŘITELNO
Mieszanka rocka, jazzu i swingu, motywów folkowych i klasyki. Muzycy wykorzystują instrumenty akustyczne (gitara, kontrabas, mandolina, bębny, kalimba), eksperymentują z głosem, perkusjonaliami i nietypowymi przedmiotami.
Muzykę skomponowaną specjalnie do zagadkowego filmu grozy czeska grupa prezentuje na żywo w całej Europie.
Występ w piątek, 4 grudnia, godz. 18.45 do filmu Przybysz z ciemności.

SALK
Krakowskie trio, które w swoich osobistych piosenkach łączy minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki.
Muzycy udźwiękowią impresjonistyczne arcydzieło oraz pierwszy w historii film science fiction.
Występ w czwartek, 3 grudnia, godz. 20.00 do filmu Upadek domu Usherów oraz w niedzielę, 6 grudnia, godz. 12.15 do filmu Podróż na Księżyc podczas warsztatów dla dzieci.

SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny)
Muzyka Adriana Konarskiego, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, ma rozpoznawalny, melodyjny styl. Po raz kolejny na FFN ze Sławomirem Bernym (perkusja) i Michałem Chytrzyńskim (skrzypce).
Wieloletni przyjaciele FFN tym razem będą akompaniowali do niemieckiego horroru.
Występ w sobotę, 5 grudnia, godz. 20.45 do filmu Ręce Orlaka.

SLALOM (Tyciński/Weber/Zemler)
Trio wyróżniające się nietypowym instrumentarium. Eklektyczne kompozycje, w których eksperymenty barwowe przeplatane są z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej.
Zespół wykona muzykę na żywo do kultowego “serialu” z początku ubiegłego wieku.
Występ w sobotę, 5 grudnia, godz. 17.00 do filmu Wampiry.

SZA/ZA
Klarnet i skrzypce, głos, analogowe efekty zapętleń oraz delikatnych przetworzeń.
Muzyka duetu uświetni premierę odnalezionej po latach perły polskiej kinematografii.
Występ w środę, 16 grudnia, godz. 20.00 do filmu Ludzie bez jutra.

Anna ZIELIŃSKA / Rafał IWAŃSKI / Wojtek JACHNA
Trio łączące wybitne osobowości o rzetelnym wykształceniu muzycznym. W nowatorski sposób wykorzystują brzmienia zarówno instrumentów akustycznych, jak i elektroniki.
Zespół zagra do komediowego horroru zrealizowanego w stylistyce niemieckiego ekspresjonizmu.
Występ w niedzielę, 6 grudnia, godz. 20.45 do filmu Kot i kanarek.

 

kinopodbaranamilogo

16 Festiwal Filmu Niemego

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27, Kraków
www.kinopodbaranami.pl

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

BILETY (filmy z muzyką na żywo):
29 zł | 23 zł
KARNET (10 seansów): 110 zł

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora | Dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.