15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa

Warsztaty dla prezydentów miast z całego świata, warsztaty tematyczne, sesje plenarne, posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego OWHC oraz wybory miasta-gospodarza kolejnego kongresu i członków Rady Dyrektorów – to najważniejsze punkty 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, który w dniach 2-5 czerwca odbędzie się w Krakowie. Weźmie w nim udział ponad 400 delegatów z pięciu kontynentów!

– Jestem dumny, że Kraków po raz kolejny staje się miejscem międzynarodowej debaty o współczesnych wyzwaniach stojących przed miastami historycznymi. Goście z całego świata doświadczą bogactwa europejskiej kultury w Krakowie, unikatowej atmosfery, a także staną się turystami w jednym z najliczniej i najchętniej odwiedzanych polskich miast. „Dziedzictwo i turystyka” to temat 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa i jestem przekonany, że nasze miasto jest doskonałym miejscem do międzynarodowej dyskusji na ten temat, stanowiąc centrum turystyki kulturowej, biznesowej, pielgrzymkowej czy kulinarnej – podkreśla Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.

Światowy Kongres OWHC po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraków będzie podczas tego prestiżowego wydarzenia reprezentował grupę miast Sekretariatu Europy Środkowej i Wschodniej OWHC (Warszawa, Budapeszt, Kutná Hora, Ryga, Rodos, Wiedeń, Wilno i Zamość), które poparły naszą kandydaturę w ubiegłorocznym głosowaniu związanym z wyborem kolejnego gospodarza tego niezwykłego spotkania o zasięgu globalnym.

Udział w Kongresie wezmą delegaci z całego świata: prezydenci miast, dyrektorzy międzynarodowych centrów kultury, eksperci w dziedzinie zarządzania dziedzictwem kulturowym, specjaliści UNESCO, OWHC, wykładowcy wyższych uczelni oraz dziennikarze specjalizujący się w tematyce dziedzictwa.

Dlaczego to właśnie Kraków został wybrany na organizatora Kongresu? Stolica Małopolski od lat podejmuje wysiłki zmierzające do harmonizowania ruchu turystycznego i jednocześnie wspiera rozwój regionu jako ośrodka turystyki kulturalnej, kongresowej oraz pielgrzymkowej. Dobrym przykładem dbania o dobro mieszkańców i turystów jest wprowadzenie Parku Kulturowego, który w jasny sposób określa zasady funkcjonowania zabytkowego centrum miasta. Dodatkowo dla zrównoważenia ruchu turystycznego wytyczono nowe szlaki dla odwiedzających, m.in. w Podgórzu i w Nowej Hucie. Poszerzamy ofertę kulturalną dla mieszkańców, przenosząc imprezy z centrum do poszczególnych dzielnic – co wpływa także na wzrost ich atrakcyjności. Podczas 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa delegaci będą dyskutować o doświadczeniach miast historycznych i wymienią się doświadczeniami w debatach o tym, jak mądrze wykorzystywać zasoby dziedzictwa dla zrównoważonego rozwoju miast i turystyki, jak równoważyć polityki ochrony dziedzictwa z politykami rozwojowymi, a przede wszystkim jak w zarządzanie miejscami światowego dziedzictwa włączać samych mieszkańców.

Przypominamy, że Kraków otrzymał przywilej organizacji tegorocznego Kongresu w Korei Południowej jesienią 2017 roku. Naszymi konkurentami była hiszpańska Granada oraz rosyjski Kazań. Uzyskaliśmy poparcie sekretariatów OWHC dzięki prezentacji takich dokonań na polu zarządzania miejscem światowego dziedzictwa, jak konsekwentne działania na rzecz pielęgnowania tradycji niematerialnych, zwyczajów i tradycji, a także starania o ochronę unikalnego miejskiego pejzażu. W uzasadnieniu przyznania Krakowowi przywileju organizacji 15. Kongresu OWHC znalazły się także dotychczasowe doświadczenia Krakowa w organizacji prestiżowych międzynarodowych spotkań – wskazano m.in. renomę i funkcjonalność Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Osią tematyczną spotkań OWHC jest ochrona i zarządzanie miastami historycznymi – zagadnienie należące obecnie do najtrudniejszych wyzwań dla dynamicznie rozwijających się ośrodków miejskich, a także dla miast narażonych na klęski naturalne i konflikty zbrojne, oraz tych właśnie odkrywanych jako kierunki dla turystyki masowej. Istotnym wyzwaniem rozwojowym są także kwestie modernizacji i przekształcania zabytkowych miast oraz ich dostosowywania do nowych funkcji, standardów i potrzeb. Członkowie OHWC troszczą się o kwestie autentyczności – o zachowanie adresów, budynków, sklepów, zakładów rzemiosła, księgarni, antykwariatów czy miejsc opowiadających historię miasta. Ich zadaniem jest troska o to, by lokalna społeczność trwale identyfikowała się ze swoim miejscem w mieście i w oparciu o nie rozwijała własne możliwości, pamiętając także o kultywowaniu niematerialnych tradycji w ich autentycznym i ciągle żywym wymiarze.

Światowe Kongresy Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa są organizowanymi co dwa lata spotkaniami wszystkich miast członkowskich organizacji. Kongresy odbywały się dotąd m.in. na Rodos (2003), w Kazaniu (2007), Quito (2009), Sintrze (2011), Arequipie (2015), i koreańskim Gyeongju (2017).

Dziedzictwo to my!

Ceremonia otwarcia 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC.

#JestemKrakow

#KrakowHeritage

#KrakowMojeDziedzictwo

Każdy z Was może stać się częścią wydarzenia podczas, którego Kraków powita delegacje miast członkowskich należących do Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) specjalnym programem wydarzeń artystycznych.

2 czerwca o godz. 18.00 spod Barbakanu wyruszy Pochód Tradycji i Miast Członkowskich OWHC.

Pochód ten będzie barwną, pełną muzyki i radości celebracją lokalnych tradycji.

Korowód poprowadzi postać Lajkonika – prawdziwy symbol Krakowa, za którym podąży jego radosny orszak, wraz z przygrywającymi mu od zawsze groteskowymi Mlaskotami. Następnie, w tradycyjnych krakowskich strojach wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, roztańczeni mieszkańcy dworu, w których wcielą się tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” w otoczeniu reprezentacji Bractwa Kurkowego oraz Parva Armis w roli krakowskiej milicji miejskiej. Dalszy ciąg pochodu przybliży ludność miasta świętującą na ulicach – Grupa Locomotora zabawi publiczność pokazami akrobatów, szczudlarzy, błaznów i kuglarzy.

Aby podkreślić, że tradycje naszego miasta są współdzielone przez wszystkich mieszkańców, paradzie towarzyszyć będzie grupa blisko 300 wolontariuszy – Ambasadorów Miast Światowego Dziedzictwa przygotowanych do reprezentowania sieci miast członkowskich. Przeszli oni specjalny kurs przygotowawczy w Instytucie Kultury Willa Decjusza. Pojawią się w barwach wszystkich miast zrzeszonych w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) z flagą wyrażającą ich jedność. Pochód rozpocznie się w okolicy Barbakanu, przekroczy Bramę i ulicę Floriańską, a następnie wykona okrążenie wokół Rynku Głównego, co stanowić będzie oficjalne rozpoczęcie inauguracji. Pochód rozpocznie się w okolicy Barbakanu, przekroczy Bramę i ulicę Floriańską, a następnie wykona okrążenie wokół Rynku Głównego, co stanowić będzie oficjalne rozpoczęcie inauguracji.

Gdy o godzinie 18.30 Pochód Tradycji i Miast Członkowskich OWHC zniknie za rogiem ulicy Siennej, nastąpi krótka prezentacja miast członkowskich OWHC. Rynek Główny wypełnią wówczas dźwięki polskiej muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Po oficjalnym powitaniu gości kongresu i zebranej publiczności, około godziny 19.30 rozpocznie się koncert, który nawiąże do wielokulturowych muzycznych związków i tradycji Europy Środkowo-Wschodniej. Na przygotowany przez Jana Słowińskiego, dyrektora krakowskiego festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – program, zatytułowany „W stronę źródeł”, złożą się dwie części, nawiązujące do najlepszych tradycji polskiej i środkowoeuropejskiej sceny etno i world music.

W zaprezentowanym premierowo koncercie sięgającym po tradycyjne i współczesne aranżacje, wystąpią artyści z naszej części Europy. Z towarzyszeniem orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą maestro Alexandra Humali zagrają muzycy rodzinnej Kapeli Maliszów, polsko-ukraińska formacja Babooshki, Joanna Słowińska z zespołem i wspierana przez tancerzy, pochodząca z Węgier, legendarna grupa Muzsikás z Hangą Kacsó.

Zakończeniem wieczoru będzie impreza taneczna z udziałem najpopularniejszych zespołów polskiej sceny etno, która rozpocznie się o godzinie 21.00. Płyta Rynku Głównego zamieni się w taneczny parkiet a publiczność w wir nieskrępowanej zabawy wciągną: Kapela Ze Wsi Warszawa, orbitująca wokół korzennej muzyki Mazowsza; zespół Muzykanci, żonglujący rodzimym repertuarem tradycyjnym, a także muzyką cygańską, bałkańską i żydowską oraz Dikanda, czerpiąca inspiracje z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś, aż po Indie.

W dniach od 3 do 5 czerwca między 10.00 a 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków na poziomie 0 dostępne będą stoiska promocyjne miast OWHC, gdzie będzie można odwiedzić znane i mniej znane miejsca z wszystkich kontynentów, a na specjalnie przygotowanej scenie zaprezentowane zostaną żywe tradycje lokalne. W szczególności zapraszamy na stoisko Miasta Krakowa, gdzie m.in. będzie można spotkać się z krakowskimi hafciarkami, spróbować krakowskiego obwarzanka, wypleść wianki czy zgłębić tajemnice sztuki dawnego druku.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.