film 12 sierpnia 2016

Letnie Tanie Kinobranie – Kino Pod Baranami

Od 1 lipca w krakowskim Kinie Pod Baranami trwa 10. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Do 1 września można zobaczyć ponad 140 tytułów ujętych w 9 tygodniowych cykli tematycznych. Ważną część programu stanowią filmy poświęcone muzyce i tworzącym ją artystom. Organizatorzy przygotowali 9 zróżnicowanych gatunkowo muzycznych pocztówek.

Letnie Tanie Kinobranie to dwumiesięczny maraton filmowy, którego znakiem rozpoznawczym jest różnorodność tematów, form i gatunków – nie tylko filmowych, ale i muzycznych.

Na pierwszy plan wysuwają się trzy znakomite filmy dokumentalne poświęcone ikonom muzyki rockowej, bluesowej i soulowej: Bobowi Dylanowi, Janis Joplin i Amy Winehouse. Bob Dylan. Don’t Look Back to jeden z najważniejszych dokumentów ery rocka, zrealizowany w czasie trasy koncertowej artysty w 1965 roku, która okazała się punktem zwrotnym w jego karierze. Janis w reżyserii nominowanej do Nagrody Akademii Amy Berg stanowi wyjątkowy, głęboki i intymny portret piosenkarki. W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd fragmenty listów Joplin do rodziców, a jego narratorką jest wokalistka Cat Power. Dokument Amy, uhonorowany tegorocznym Oscarem, opowiada prawdziwą historię wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Jest to przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano.

Zmagania artystów z wymagającą muzyczną materią relacjonują: Amadeusz – nagrodzony ośmioma Oscarami film uważany za jedno z najwybitniejszych dokonań w historii kina i za zwieńczenie amerykańskiego epizodu w karierze Miloša Formana; Młodość – najnowszy, olśniewający obraz Paolo Sorrentino z eklektyczną ścieżką dźwiękową, na której znalazły się utwory m.in. Igora Strawińskiego, Saverio Mercadante, Davida Langa, Davida Byrne’a, a także Palomy Faith czy Sun Kil Moon; oraz Whiplash – triumfujący na Sundance dramat o młodym chłopaku, który po przyjęciu do prestiżowego konserwatorium muzycznego z determinacją dąży do perfekcji pod okiem despotycznego nauczyciela jazzu. W nieco lżejszym tonie o fascynacji muzyką opowiada doskonale przyjęty przez publiczność i krytyków Dope – uniwersalna opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu siebie skąpana w tłustych bitach amerykańskiego hip hopu lat 90. Na ścieżce dźwiękowej znaleźli się m.in. Nasa, Public Enemy czy Naughty By Nature. Jednym z producentów filmu jest supergwiazda światowej sceny muzycznej Pharell Williams, a w roli drugoplanowej pojawił się m.in. A$AP Rocky.

#WszystkoGra, najnowszy polski musical, to historia o poszukiwaniu szczęścia, miłości i radości życia opowiadana w rytmie kultowych rodzimych piosenek – od utworu Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza po przeboje T.Love czy Maanamu. Porównywany do słynnego Mamma Mia! film Agnieszki Glińskiej działa niczym zastrzyk pozytywnej energii. Pełna optymizmu muzyka towarzyszy również komedii Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy w reżyserii legendy polskiego kina Janusza Majewskiego, nagrodzonej Srebrnymi Lwami na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Głównym bohaterem filmu jest jazzman (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku wraca z Anglii do Polski i wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band.

Bilet na każdy film tylko 7 złotych!

Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogą brać udział w akcji Zbieraj KINO, w ramach której po sześciu obejrzanych filmach bilet na siódmy otrzymuje się gratis.

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Filmy #WszystkoGra i Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

PROGRAM:

#WSZYSTKOGRA | #WSZYSTKOGRA
reż. Agnieszka Glińska, Polska 2016, 91′

piątek, 19 sierpnia, godz. 14.00
niedziela, 21 sierpnia, godz. 21.15
wtorek, 23 sierpnia, godz. 17.00

Zosia (Eliza Rycembel) próbuje zmienić świat za pomocą sztuki. Jej mama (Kinga Preis) niespodziewanie spotyka na swojej drodze kogoś wyjątkowego. Babcia (Stanisława Celińska) ukrywa tajemnicę z przeszłości. Trzy kobiety spróbują ocalić rodzinny dom. Przeżyją niejedną perypetię, by przekonać się, czego pragną. Czy uda im się to zdobyć? Reżyseria Agnieszki Glińskiej i zdjęcia nominowanego do Oscara Pawła Edelmana gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie. Wszystko to z najpiękniejszymi polskimi piosenkami w tle w zupełnie nowych aranżacjach. Niezapomniane melodie i doskonałe teksty najlepszych autorów – od Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty przez Maanam po T.Love. Nowy blask tych przebojów podkreślą najlepsi tancerze w porywających choreografiach Agustina Egurroli.

AMADEUSZ | AMADEUS
reż. Miloš Forman, USA 1984, 160′ (film wyświetlany na taśmie 35 mm)

wtorek, 2 sierpnia, godz. 21.15
środa, 3 sierpnia, godz. 16.00
czwartek, 4 sierpnia, godz. 22.00

8 Oscarów 1985, m.in.: najlepszy film, najlepszy reżyser – Miloš Forman, najlepszy aktor – F. Murray Abraham, najlepszy scenariusz adaptowany – Peter Schaffer
Złote Globy 1985: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz Cezary 1985: najlepszy film zagraniczny

Darzył go wielką nienawiścią i równie wielkim podziwem. Antonio Salieri po raz pierwszy widział Mozarta, występującego jeszcze jako dziecko. Już wówczas zazdrościł mu talentu, owej iskry bożej, którą tamten posiadał. A potem nie mógł znieść uwielbienia, jakim Wiedeń obdarzył Wolfganga Amadeusza. Postanowił więc go zniszczyć. Ten konflikt pomiędzy dwoma kompozytorami XVIII-wiecznymi wymyślił dramaturg Peter Shaffer, na ekran zaś przeniósł Miloš Forman.
Amadeusz stał się wielkim przebojem kin w latach 80., zgarniając w 1985 roku osiem Oscarów, w tym za reżyserię oraz pierwszoplanową rolę męską (dla odtwórcy roli Salieriego, F. Murraya Abrahama). Mozart (grany przez Toma Hulce’a) w ujęciu Formana bardziej przypomina gwiazdę muzyki pop niż “poważnego” kompozytora. Reżyser zaś, dla którego była to bardzo osobista wypowiedź, wyszedł poza anegdotę o rywalizacji dwóch muzyków. Amadeusz to opowieść o boskim pierwiastku, który drzemie w artyście, oraz o tym, jak trudno zachować artystyczną wolność.

AMY | AMY
reż. Asif Kapadia, Wielka Brytania 2015, 127′

piątek, 26 sierpnia, godz. 22.00
wtorek, 30 sierpnia, godz. 13.00
czwartek, 1 września, godz. 21.00

Oscar 2016: najlepszy dokument
MFF w Cannes 2015: oficjalna premiera
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2016: najlepszy dokument, nominacja za najlepszy film brytyjski
Europejskie Nagrody Filmowe 2015: najlepszy dokument

Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat?
Amy to trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań. Przejmujący film, który ukazuje prawdziwą historię, znaną tylko z plotkarskich portali i pierwszych stron gazet. Amy Winehouse – z dala od kamer, prywatnie, intymnie, a także na scenie w świetle reflektorów. Jej talent, miłość i tajemnica w filmowym wydarzeniu, które zachwyciło i wzruszyło światową widownię.

BOB DYLAN. DON’T LOOK BACK | DON’T LOOK BACK
reż. D.A. Pennebaker, USA 1967, 96′

piątek, 26 sierpnia, godz. 14.00
środa, 31 sierpnia, godz. 15.00
czwartek, 1 września, godz. 17.15

Bob Dylan. Don’t Look Back został zrealizowany w czasie trasy koncertowej Boba Dylana w 1965 roku. Artysta koncertował wówczas z innymi gwiazdami muzyki folk – Joan Baez i Donovanem. Ten okres okazał się punktem zwrotnym w karierze muzyka. Bob Dylan postanowił wówczas “zelektryfikować” swój zespół, przez co wielu fanów niestety odwróciło się od niego. W efekcie publiczność na festiwalu folkowym w Newport wygwizdała jego występ. Wydarzenia te zaowocowały płytami Subterranean Homesick Blues, Highway 61 Revisited oraz uważanym za jego największe arcydzieło Blonde on Blonde.
W dokumencie, obok licznych scen koncertowych, będzie można zobaczyć m.in. jak kwitnie romans młodego artysty Dylana z “królową muzyki folk”, Joan Baez. Film portretuje prawdziwego Dylana tamtego okresu – pewnego siebie, ale nie zarozumiałego, charyzmatycznego i czarującego. W filmie wypowiadają się przyjaciele muzyka – Joan Baez, Donovan i Alan Price (członek The Animals).

DOPE | DOPE
reż. Rick Famuyiwa, USA 2015, 103′

piątek, 22 lipca, godz. 21.15
sobota, 23 lipca, godz. 23.15
niedziela, 24 lipca, godz. 13.00

Festiwal Filmowy Sundance: konkurs główny, najlepszy montaż
MFF w Cannes: sekcja Directors’ Fortnight
6. American Film Festival we Wrocławiu: najlepszy film
Festiwal Filmów Amerykańskich w Deauville: nagroda publiczności

Malcolm Adekanbi, czarnoskóry nastolatek z Kalifornii, jest szkolnym nerdem z obsesją na punkcie hip hopu lat 90. Stara się przetrwać na przedmieściach Los Angeles, gdzie panują przemoc i narkotyki. Jego największym marzeniem są studia na Harvardzie. Nieoczekiwanie na drodze Malcolma staje Dom, uliczny dealer narkotyków, który w subkulturze hiphopowej czuje się jak ryba w wodzie. To spotkanie zmienia życie chłopaka, a szkolne perypetie zaczynają ustępować miejsca gangsterskim porachunkom, samochodowym pościgom i strzelaninom.

EXCENTRYCY, CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY | THE ECCENTRICS. THE SUNNY SIDE OF THE STREET
reż. Janusz Majewski, Polska 2015, 113′

piątek, 19 sierpnia, godz. 14.45
sobota, 20 sierpnia, godz. 21.15
niedziela, 21 sierpnia, godz. 14.45
środa, 24 sierpnia, godz. 14.00

Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: Srebrne Lwy, druga nagroda festiwalu najlepsza drugoplanowa rola męska – Wojciech Pszoniak Polskie
Nagrody Filmowe Orły 2016: najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Anna Dymna, najlepsza drugoplanowa rola męska – Wojciech Pszoniak, najlepsza muzyka – Wojciech Karolak, najlepszy dźwięk – 3 nominacje: najlepszy film, najlepsza główna rola męska – Maciej Stuhr, najlepsza scenografia

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy to niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?
Obok Macieja Stuhra i Natalii Rybickiej na ekranie prawdziwa aktorska uczta: popis wokalny da Sonia Bohosiewicz. W ekscentrycznego stroiciela fortepianów i geniusza muzycznego – Felicjana Zuppe wcielił się Wojciech Pszoniak. Za swoją rolę otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Gdynia Film Festiwal. Partnerują im: Anna Dymna, Adam Ferency, Jerzy Schejbal, Paweł Królikowski, Wiktor Zborowski. Obok zawodowych aktorów na ekranie debiutuje Wojtek Mazolewski.

JANIS | LITTLE GIRL BLUE
reż. Amy Berg, USA 2015, 103′

sobota, 27 sierpnia, godz. 21.00
niedziela, 28 sierpnia, godz. 14.00
wtorek, 30 sierpnia, godz. 14.00

MFF w Wenecji: światowa premiera

Szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Amy Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

MŁODOŚĆ | YOUTH
reż. Paolo Sorrentino, Włochy/Francja/Szwajcaria/Wielka Brytania 2015, 124′

piątek, 29 lipca, godz. 15.45
poniedziałek, 1 sierpnia, godz. 13.00
wtorek, 2 sierpnia, godz. 22.00
środa, 3 sierpnia, godz. 14.00

Europejskie Nagrody Filmowe 2015: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor – Michael Caine – 2 nominacje: najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka – Rachel Weisz
MFF w Cannes 2015: nominacja do Złotej Palmy
Oscary 2016 – nominacja: najlepsza piosenka – David Lang, Simple Song #3
Złote Globy 2016 – 2 nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa – Jane Fonda, najlepsza piosenka

Wybitny kompozytor (Michael Caine) otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

WHIPLASH | WHIPLASH
reż. Damien Chazelle, USA 2014, 106′

piątek, 22 lipca, godz. 23.15
sobota, 23 lipca, godz. 21.15
niedziela, 24 lipca, godz. 17.00
poniedziałek, 25 lipca, godz. 12.45
wtorek, 26 lipca, godz. 16.00

Oscary 2015: najlepszy aktor drugoplanowy – J.K. Simmons, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk
– 2 nominacje: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany – Damien Chazelle
Festiwal Filmowy Sundance 2014: Grand Prix oraz Nagroda Publiczności
Złote Globy 2015: najlepszy aktor drugoplanowy – J.K. Simmons
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2015: najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk
Nagrody Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards 2015 – 4 nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż

Młody perkusista (Miles Teller) dostaje się do prestiżowego konserwatorium muzycznego. Marzeniem ambitnego Andrew Neymana jest gra w szkolnej orkiestrze. Członkostwo w wygrywającym konkurs za konkursem zespole to niemal pewna przepustka do dalszej kariery. Prowadzący go Terrence Fletcher (J.K. Simmons) jest ikoną jazzu, nauczycielem genialnym, ale niezwykle wymagającym, który zmusza studentów do wszelkich poświęceń w celu osiągnięcia muzycznej doskonałości.

 

[ct_spacer height=”15″]

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje