10. Krakowski Festiwal Komiksu, 26-28 marca 2021

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów historii obrazkowych, ilustracji i animacji. W programie tegorocznej edycji znajdą się wirtualne spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi twórcami komiksu, tematyczne panele dyskusyjne, plenerowa wystawa i spacery po komiksowym Krakowie.

Podczas dziesiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu będziemy gościć m.in. twórców z Argentyny, Belgii, Francji, Polski i Szkocji. Wśród nich warto wymienić Davida Vandermeulena – belgijskiego ilustratora komiksu Sapiens. Opowieść graficzna (Wydawnictwo Literackie 2020), błyskotliwej i pełnej humoru opowieści, która czerpie idee i pomysły z przetłumaczonego na 60 języków światowego bestsellera Sapiens. Od zwierząt do bogów autorstwa Yuvala Noaha Harariego.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął szkocki rysownik i ilustrator Tom Gauld – znany z humorystycznych pasków komiksowych publikowanych m.in. na łamach „The New Yorker”, „The New York Times”, „The Guardian” oraz „New Scientist”. W czasie festiwalu porozmawiamy również z Diegiem Agrimbauem i Lucasem Varelą – autorami postapokaliptycznego Człowieka (Timof i cisi wspólnicy 2021), a także z Maxem de Radiguès’em, młodym belgijskim rysownikiem i scenarzystą, autorem wybuchowej powieści graficznej pt. Bękart (Kultura Gniewu 2020) poświęconej skomplikowanym rodzinnym relacjom.

Podczas festiwalu nie zabraknie wątków krakowskich, o których porozmawiamy m.in. ze Stephenem Desbergiem, scenarzystą słynnej serii komiksowej Skorpion (Egmont), której najnowszy epizod rozgrywa się częściowo w Krakowie. Przyjrzymy się słynnemu Szczerbcowi z wawelskich zbiorów – o Tajemnicy mieczapierwszym komiksie wydanym przez Zamek Królewski na Wawelu, opowiedzą jego twórcy Artur Wabik i Marcin Wierzchowski. Będziemy też rozmawiać o ich najnowszym, trzecim komiksie zatytułowanym Czarna studnia.

Jak twórcy komiksowi opowiadają o zbliżającej się katastrofie klimatycznej i popularyzują ekologiczne idee? Podczas festiwalu porozmawiają o tym Paweł Kicman, Aleksandra Herzyk, Karolina Plewińska i Tomasz Grządziela. Wśród zaproszonych gości dziesiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu znaleźli się także Łukasz Ryłko, Rafał Szłapa, Marcin Podolec, Aleksandra Szmida, Wanda Hagedorn, Małgorzata Kulik, Marek Turek.

Festiwalowi towarzyszyć będą wycieczki w niewielkich grupach śladami dawnych i współczesnych twórców komiksu w Krakowie. Przygotowane specjalnie na tę okazję spacery poprowadzi przewodniczka miejska Alicja Zioło. Informacja o zapisach pojawi się już wkrótce. W trakcie festiwalu, a także w tygodniach następujących po nim, na placu Marii Magdaleny w Krakowie będzie dostępna wystawa plenerowa Ilustrad/as prezentująca twórczość współczesnych ilustratorek w Hiszpanii, zorganizowana we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie.

Program festiwalu: http://bit.ly/X_KFK_program

Transmisje festiwalowych spotkań obejrzymy na profilach Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Stałym partnerem festiwalu jest Biuro Walonii-Brukseli w Polsce.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content