Wishbone Ash w Polsce – zapowiedź koncertu!

Dziś zapowiedź. Niemcy, Holandia, Wiedeń, Southampton, a pomiędzy tym wszystkim – my. 30 stycznia w śląskich Czechowicach – Dziedzicach zagra Wishbone Ash. Będzie to jeden z czterech koncertów w Polsce; w ramach styczniowo – lutowej części trasy zespół wystąpi jeszcze w Gomunicach, Poznaniu i wrocławskim Starym Klasztorze.

Przedstawiać nie trzeba, rekomendacja zawiera się w nazwie. Klasyka i w encyklopedii rocka pozycja obowiązkowa. Brytyjczycy grają nieprzerwanie od 1969 roku (choć z licznymi personalnymi roszadami; początkowo jako Empty Vassels, w składzie zgoła innym, niż dziś). Od samego początku jednoosobowy trzon grupy stanowi jeden z jej założycieli, gitarzysta Andy Powell. Inni muzycy przychodzili i odchodzili, udało się jednak utrzymać spójność zespołu, który koncertuje niemal nieprzerwanie i konsekwentnie nagrywa kolejne albumy.

Dwie gitary prowadzące, skrzyżowanie muzyki progresywnej, bluesa, folku, balladowość z muzycznym nerwem, zaczepny, rockowy romantyzm – wszystko to złożyło się na ów „wysublimowany hard rock”, który mimo zawirowań, zmian i upływu czasu wciąż elektryzuje szeroką publiczność. Na koncerty przychodzą zarówno wierni fani pamiętający czasy pierwszych triumfów zespołu w latach siedemdziesiątych, jak i słuchacze, których daty urodzenia zbiegają się z kolejnymi wydaniami płyt Wishbone Ash. A tych jest ponad dwadzieścia. Ostatnia, „Blue Horizon” ukazała się nakładem wydawnictwa Solid Rockhause w roku 2014. Koncertów też jest niemało, panowie podróżują sporo i najwyraźniej za nic mają upływający czas. Zresztą, skład grupy to też mała pokoleniowa mieszanka. Bo poza gitarowymi weteranami gra w Wishbone Ash perkusista Joseph Crabtree, rocznik ’79. A więc i tu eklektyzm.

W zapowiedziach przewija się jedno: legenda.
Dinozaury?
Raczej drapieżniki, które, choć przyczajone, wciąż wiedzą, w czym tkwi siła rocka.
I na tę siłę czekają słuchacze.

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Autor Karolina Momot

Karolina Momot – choreograf, tancerka, pedagog tańca. Absolwentka Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz gliwickiego studium baletowego i wydziału rytmiki średniej szkoły muzycznej. Doświadczenie sceniczne zdobywała w teatrze tańca i teatrach muzycznych; zrealizowała też kilka własnych projektów choreograficznych („…znajdź mnie wśród nich…”, „Anatomia ciszy”, „Tango”). Interesuje się malarstwem, kinem, łyżwiarstwem figurowym; lubi koncerty, sportową jazdę samochodem, grywa w scrabble i na fortepianie.