Wajdy historie prawdziwe – przegląd filmów Mistrza Andrzeja Wajdy

Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission zapraszają do Kina Pod Baranami na przegląd filmów przygotowany w hołdzie dla Andrzeja Wajdy (w dniach od 25 do 29 listopada). W programie pięć filmów Mistrza, opowiadających historie prawdziwych bohaterów: Wszystko na sprzedaż, Piłat i inni, Korczak, Danton oraz przedpremierowo polski kandydat do Oscara 2017, film Powidoki.

W piątek, 25 listopada, przegląd filmów Andrzeja Wajdy otworzy produkcja Wszystko na sprzedaż z 1986 roku. Dostrzec tu można wiele faktów z życia Zbyszka Cybulskiego, ale jak mówił autor scenariusza i reżyser Andrzej Wajda – nie jest to film o nim. Wszystko na sprzedaż to opowieść o ludziach, którzy tworzą filmy, o reżyserach i aktorach na planie, a występujący pod własnymi imionami odtwórcy ról, Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, grają samych siebie. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością.

Dzień później, widzowie będą mieli okazję zobaczyć film Piłat i inni z 1971 roku, który powstał na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata. Andrzej Wajda koncentruje się na wątku Piłata i Jezusa, ale całość osadzona jest we współczesnych realiach. Jak zawsze, precyzyjnie skonstruowany scenariusz realizuje doborowa obsada, w tym Jan Kreczmar, Andrzej Łapicki, Wojciech Pszoniak oraz Marek Perepeczko.

W programie znalazł się także biograficzny dramat wojenny, opowiadający historię Jana Korczaka (w roli tytułowej Wojciech Pszoniak) wg. scenariusza Agnieszki Holland. Korczak został zrealizowany na podstawie dzienników i listów lekarza i wybitnego pedagoga oraz relacji ludzi, którzy mieli z nim styczność. Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku. Jedną z najciekawszych pozycji w programie jest wielokrotnie nagradzany, głośny dramat historyczny Danton. Jean-Claude Carrière stworzył scenariusz na podstawie sztuki Stanisławy Przybyszewskiej Sprawa Dantona. W międzynarodowej obsadzie, obok Wojciecha Pszoniaka i Krzysztofa Globisza, znaleźli się m.in. Gérard Depardieu i Anne Alvaro, a sam film wywołał we Francji wiele kontrowersji.

Przegląd zwieńczy wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu Powidoki, który trafi do polskich kin w styczniu 2017 roku. W postać znakomitego malarza, Władysława Strzemińskiego brawurowo wcielił się Bogusław Linda. Autorem zdjęć jest laureat wielu cenionych nagród – Paweł Edelman, który współpracował z Wajdą przy produkcji takich filmów jak Wałęsa. Człowiek z nadziei i Tatarak. Film Powidoki jest polskim kandydatem do najbardziej pożądanego trofeum w branży – Oscara.

  • Wszystkie pokazy rozpoczną się punktualnie o godzinie 19:00. Bilety można kupić w kasie Kina Pod Baranami oraz na www.kinopodbaranami.pl 

BILETY:
14 zł (normalny) | 10 zł (ulgowy)
Pokaz filmu Powidoki: 20 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)
Karnet na 5 filmów: 46 zł

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission i Kino Pod Baranami, a pokazy filmów Andrzeja Wajdy są zrealizowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem pokazów jest Filmoteka Narodowa.

P R O G R A M :

piątek, 25 listopada 2016
19.00 WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ | WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ
reż. Andrzej Wajda, Polska 1968, 94’

sobota, 26 listopada 2016
19.00 PIŁAT I INNI | PILATUS UND ANDERE – EIN FILM FÜR KARFREITAG
reż. Andrzej Wajda, RFN 1972, 108’

niedziela, 27 listopada 2016
19.00 DANTON | DANTON
reż. Andrzej Wajda, Francja/Polska 1982, 136’

poniedziałek, 28 listopada 2016
19.00 KORCZAK | KORCZAK
reż. Andrzej Wajda, Niemcy/Polska 1990, 113’

wtorek, 29 listopada 2016
19.00 POWIDOKI | POWIDOKI
reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 98’

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share