Uroczysty Koncert pamięci ks. Kardynała Franciszka Macharskiego

W programie koncertu wykonana zostanie „Missa Dominica” Nicholasa Ludforda – angielskiego kompozytora z czasów panowania dynastii Tudorów. Polska premiera tego utworu otworzy coroczny cykl wielkich dzieł muzyki sakralnej, wykonywanych przez artystów o światowej renomie, w rocznicę śmierci ks. Kardynała. W koncercie wystąpi brytyjski chór chłopięcy Trinity Boys Choir, który poprowadzi David Swinson. Wprowadzenie do koncertu wygłosi Jerzy Stuhr.

Gdy 2 sierpnia 2016 roku Dzwon Zygmunta obwieścił śmierd Kardynała Franciszka Macharskiego, cały Kraków pogrążył się w smutku. Dla wielu współmieszkaoców (bo jak sam o sobie mówił, był tylko zwykłym obywatelem Krakowa) jego odejście było wielką stratą. Odszedł nie tylko duszpasterz, ale także wielki autorytet Krakowian. Mimo świetnego wykształcenia i wysokiej pozycji w Kościele pozostał do kooca swoich dni bardzo skromnym człowiekiem. Był także miłośnikiem muzyki i częstym słuchaczem koncertów w kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu.

Nicholas Ludford (1485-1557) – angielski kompozytor z czasów panowania Tudorów, najbardziej znany z uroczystych mszy, które przetrwały w dwóch XVI wiecznych zbiorach dzieł chóralnych: „Cauis Choirbook” w Cauis College Uniwersytetu Cambridge, oraz „Lambeth Choirbook” w pałacu Lambeth, XIII wiecznej londyoskiej rezydencji Arcybiskupów Canterbury. W odróżnieniu od innych kompozytorów tego okresu, takich jak Thomas Tallis czy John Sheppard, Ludford nie przyjął nowego stylu kompozycji narzuconego przez Angielską Reformację i nie znaleziono żadnych jego utworów skomponowanych po roku 1535. Najprawdopodobniej Ludford, wyznawca wiary katolickiej, mógł nie zaakceptowad podziału kościoła oraz nowego trendu – stosowania skromniejszej polifonii. Napisał 17 mszy, więcej niż jakikolwiek inny kompozytor tego okresu. Trzy z nich zaginęły, a z kolejnych trzech pozostały jedynie fragmenty. To rękopisy właśnie tych mszy należały do prywatnych zbiorów Henryka VIII i jego katolickiej żony, Królowej Katarzyny Aragooskiej. „Missa Dominica” jest jedną z uratowanych katolickich mszy autorstwa tego znakomitego kompozytora.

Chór chłopięcy Trinity Boys Choir kierowany przez Davida Swinsona, to jeden z najwspanialszych chórów chłopięcych na świecie. Trinity Boys występowali m.in. na scenach: Glyndebourne Opera, Festival, Covent Garden i National Opera w Londynie, Opera Comique w Paryżu, La Fenice w Wenecji, w Aix-en-Provence. Są regularnie zapraszani na BBC Proms. Trinity Boys Choir znany jest już polskiej i krakowskiej publiczności. W październiku 2012 r. chór zaśpiewał podczas uroczystego koncertu pamięci prof. Andrzeja Szczeklika w Krakowie. Dwukrotnie występował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie „Bach u Cystersów” – wrześniowych spotkaniach z muzyką J. S. Bacha od siedmiu lat odbywających się w Wąchocku.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Augustiańskiej 7 w Krakowie 11 sierpnia 2017, godz. 20.00

Bilety w cena 65 zł do nabycia w dniu koncertu od godziny 19.00 w przedsionku kościoła św Katarzyny, wejście od ul. Skałecznej oraz na stronie internetowej: www.bilety24.pl

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Autor Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.