UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Festiwal Muzyki Polskiej, Te Deum

18 lipca 2015 roku. Kościół świętej Katarzyny w Krakowie, Sinfonia Varsovia i Chór Mieszany Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. śpiewają Anna Patrys (sopran), Anna Łubiańska (mezzosopran). Ondrej Šaling (tenor), Adam Palka (bas). Wykonanie Te Deum Wojciecha Kilara i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycje, miejsce i wykonawcy sprawili że koncert był wyjątkowy – z takich, które pamięta się do końca życia. Dla mnie to wielkie wydarzenie na krakowskiej scenie muzycznej, pretenduje do muzycznego “wydarzenia roku 2015”.

Może napisałem to zbyt patetycznie? Nie – widziałem na sali osoby z łzami w oczach, bardzo wzruszone. Publiczność ociągała się z wyjściem z kościoła. Atmosfera, która tam panowała, nawet po koncercie, była nie do opisania. Jestem “stałym bywalcem” ale takie emocje wywołane muzyką nie zdarzają się często.

Te Deum, czyli “hymn pochwalny ku czci Boga” to utwór wyjątkowy. Dla kompozytora to wielkie wyzwanie, jego muzyka skierowana jest bowiem do Najwyższego. W takim przypadku mamy do czynienia z dwiema warstwami muzyki, estetyczną i emocjonalną. I może dlatego, ten właśnie koncert wzbudził w słuchaczach takie emocje. Dla mnie oba dzieła są nieprzeciętne i nie mam nawet śmiałości by je opisywać…

Te Deum Krzysztofa Pendereckiego, to utwór który zapoczątkował moją fascynację kompozytorem. Wcześniej słuchane utwory, dość trudne w formie a są to lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku, nie potrafiły uzmysłowić mi geniusza ich twórcy. Jako muzyczny dyletant, odbieram ją uczuciami, emocjami. Dopiero Te Deum utrafiło w moją wrażliwość. I teraz najważniejsza konkluzja. Znam kilka osób, które w bardzo podobny sposób odkryło geniusza Krzysztofa Pendereckiego. Być może jest to wynikiem bardzo emocjonalnego, wręcz dramatycznego podejścia artysty do Te Deum. Pamiętajmy, że utwór powstawał w jednym z przełomowych i dramatycznych momentów w historii Polski – w roku “polskiego sierpnia 80”, ale też w okresie wyboru “papieża Polaka” Jana Pawła II.
Oba utwory zostały zaprezentowane w świątyni, krakowskim kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny. Każdy “krakowski” meloman wie, że to miejsce szczególne. Tu odbywają się koncerty muzyki bardzo różnej. To miejsce o wspaniałej akustyce i energetycznie przyjazne muzyce. Te Deum Krzysztofa Pendereckiego i Te Deum Wojciecha Kilara słuchałem już wcześniej – wykonywane w salach koncertowych. Utwory te prezentowane w świątyni, mają zupełnie inny wymiar emocjonalny i duchowy. Muzyka sakralna zupełnie inaczej brzmi w przepojonej duchowością świątyni.

Do genialnych kompozycji genialnych kompozytorów, wykonywanych w fantastycznym miejscu dodajemy teraz artystów …

Sinfonia Varsowia – nie potrafię a także nie chcę oceniać czy osądzać wykonania. Myślę że nawet krytyk muzyczny i muzykolog, w przypadku takiego koncertu tego by nie zrobił. Te Deum Wojciecha Kilara i Te Deum Krzysztofa Pendereckiego to coś więcej niż muzyka, to coś więcej niż dźwięki… to Te Deum. Simfonia Varsowia to orkiestra o ugruntowanej światowej renomie. Orkiestra w 2014 roku obchodziła jubileusz 30-lecia swojej działalności. W 1997 roku dyrektorem muzycznym a 2003 dyrektorem artystycznym był Krzysztof Penderecki.

maciej tworek
Foto: archiwum Muzycznego Krakowa

Orkiestrę poprowadził Maciej Tworek. Dyrygent ma znaczacy wpływ na wykonanie, kluczową jest jego relacja z orkiestrą.  Już po pierwszych taktach, można ocenić jakie te relacje są. W tym przypadku prowadzący i orkiestra stanowili jedność – jeden fantastyczny twór. Maciej Tworek miał szczególne predyspozycję do prowadzenia tego koncertu. Studiował fortepian i dyregenturę a takze chóralistykę w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie jest wykładowcą. Współpracował z wieloma zespołami polskimi i zagranicznymi, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Wrocławkiej, Hiliard Ensamble, Orquesta Sinfónica Simón Bolivar de Venezuela. W 2002 roku rozpoczął trwającą do dzisiaj współpracę dyrygencka z Krzysztofem Pendereckim.

 

Partie wokalne wykonali:

 

Anna Patrys
Foto: Robert Czepielewski

Anna Patrys – sopran młodzieńczo-dramatyczny. Dysponuje 3,5 oktawową skalą głosu, niezwykłą biegłościa, znakomita techniką wokalną oraz unikalna ciemną barwą głosu. Laureatka prestizowych konkursów między innymi Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego dla Aspirujących Sopranów Dramatycznych im, Elizabeth Connell w Sydney. Jej rozległy repertuar obejmuje role operowe, światowe prawykonania muzyki współczesnej oraz ponad 100 dzieł różnych gatunków; oratoriów i kantat, pieśni, utworów kameralnych i symfonicznych z udziałem głosu (Beethovena, Mendelssohna-Bartholdyego, Mahlera, Kilara, Góreckiego). Artystka ceniona jest za interpretacje dziaeł barokowych, romantycznych i współczesnych. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, zespołami, solistami. Pojawia sie regularnie na znakomitych scenach muzycznych i festiwalach.

By Jrkruk (Own work) via Wikimedia Commons

Anna Lubańska – mezzosopran. Ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek – Radkowej. Koncertuje w kraju i za granicą, wystepuje na deskach renomowanych teatrów operowych, odnosi sukcesy na prestiżowych międzynarodowych konkursach wokalnych. Stale związana ze sceną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Repertuar artystki jest bardzo szeroki, to kreacje między innymi Cześnikowej w Strasznym Dworze Moniuszki, Matki Ubu w Ubu Rex Pendereckiego, Ortudy w Lohengrinie Wagnera, Herodiady w Salome R. Straussa, tytułowej Carmen Bizeta oraz w operach Verdiego: Księżniczki Eboli w Don Carlosie i Amneris w Aidzie. To również repertuar oratoryjno – kantatowy w tym liczne opracowania requiem, Stabat Mater, mszy, kantat, oratoriów i symfonii, poczynając od J.S. Bacha i Handla a kończąc na utworach Polskiej Szkoły Kompozytorskiej lat 60-tych XX wieku. Występuje chętnie w repertuarze kameralnym, jest cenioną interpretatorką pieśni.

Ondrej Šaling
Foto: internet

Ondrej Šaling – tenor. Urodził się w Zlaté Moravce (Słowacja). Studiował na wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie oraz w klasie śpiewu Magdalény Blahušiakowej w Akademii Sztuk Widowiskowych w Bratysławie gdzie uzyskał tytuł doktora sztuk. Po dwóch latach gościnnych występów na krajowych i zagranicznych scenach operowych w 2008 roku został solista Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie. Wykonywał partie w operach Mozarta: Don Ottavio w Don Giovannim, Tamino w Czarodziejskim flecie, Farrando w Cosi fan tutte, Rossiniego: Hrabia Almaviva w Cyruliku sewilskim, Ramiro w Kopciuszku, Dionizzetiego: Nemorino w Napoju miłosnym, Tonio w Córce pułku, Belliniego: Arturo w Purytanach. Występuje również w repertuarze koncerowym.

Adam Palka
Foto: Klaudia Taday

Adam Palka – bas. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Współpracuje z czołowymi europejskimi instytucjami operowymi: Opéra de Lille, Opéra Théâtre Sain-Étienne,  Théâtre du Châtelet w Paryżu, Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, Staatsoper w Stuttgarcie. Od 2005 roku wystepuje w Państwowej Operze Bałtyckiej, gdzie kreuje role Zbigniewa w Strasznym dworze Moniuszki, Colline’a w Cyganerii Pucciniego, Sparafucile w Rigoletto Verdiego, Leporella w Don Giovanni Mozarta, Collatinusa w Gwałcie na Lukrecji Brittena oraz Banka w Makbecie Verdiego. Współpracuje z Filharmonią Narodową, Poznańską, Łódzką, Częstochowską, Świętokrzyską, Warmińsko-Mazurską. W sezonie artystycznym 2015/2016 wystąpi m.in. w Tulonie w roli Ferranda w Trubadurze Verdiego i w Stuttgarcie w roli Sir George’a w Purytanach Belliniego. Weźmie też udział w wykonaniu Stabat Mater Karola Szymanowskiego w Monachium oraz IX Symfonii Beethovena w Hiroshimie i Nagasaki.

Foto: Muzyczny Kraków

Chór Mieszany Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Założony w 1945 roku, wystepuje z bogatym repertuarem obejmującym dzieła oratoryjne, operowe i a capella, od XVII wiecznych do współczesnych. Zespół brał udział w wielu renomowanych festiwalach polskich i zagranicznych. Koncertował w Europie a także Iranie, Libanie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, jako jedyny polski zespół wystapił w mediolańskiej La Scali. Towarzyszył między innymi Wiener Symphoniker, Orchetre Radiotelevision Belge, Orchestra Sinfonica della RAI, Stockholm Philharmonic Orchestra. Chór Filharmonii od lat współpracuje z Krzysztofem Pendereckim, popularyzując i nagrywając jego dzieła. Nagranie Jutrzni i Pasji wg św. Łukasza zostało Grand Prix du Disque. Do innych osiągnięć dyskograficznych należą nagrania muzyki Wojciecha Kilara: Krzesany, Angelus, Victoria oraz muzyka filmowa do Drakuli F.F. Copolli.

Foto: Klaudyna Schubert

Chór prowadzi Teresa Majka-Pacanek. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej Arkadiusza Basztonia. Podczas studiów rozpoczęła współpracę z chórami amatorskimi, zdobywając doświadczenie jaki dyrygent i doskonaląc swoje umiejętności. Od 1985 roku związana jest z Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, gdzie była najpierw chórzystką a w latach 1989-1993 kierownikiem i dyrygentem Chóru Kameralnego Filharmonii Krakowskiej. Z tym zespołem odbyła trzykrotnie tournee po Francji, brała udział w licznych koncertach w kraju i zagranicą. Występowała na międzynarodowych festiwalach i dokonała nagrań fonograficznych. Od 2009 roku pełni obowiązki dyrygenta – chórmistrza Chóru Mieszanego Filharmonii Krakowskiej. Koncertowała w Austrii, Czechach, Danii, Rumunii, Szwecji, Turcji i we Włoszech. Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi.

Taki zestaw w zasadzie gwarantował sukces, owacje na stojąco i niezapomniane wrażenia. To jeden z tych koncertów, które pozostają w pamięci słuchaczy na zawsze.

* * *

Koncert zakończył Festiwal Muzyki Polskiej, który odbywał się w Krakowie w dniach 8-18 lipca 2015 roku.  Festiwal bardzo udany, choć trochę po macoszemu potraktowany przez media (w tym miejscu i ja biję się w piersi obiecując poprawę …). Może dlatego, że zbiegł się w czasie z innymi, bardziej medialnymi wydarzeniami, po trosze też z powodu sezonu urlopowego. Festiwal bardzo potrzebny, czasem odnoszę wrażenie, że Muzyka Polska ma jeszcze bardzo wielu nie odkrytych dla szerszej widowni twórców.

źródło informacji:
W publikacji wykorzystano informacje o wykonacach, pochodzace od Organizatora Festiwalu Muzyki Polskiej | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 536
Skip to content