„Świat Wielkiej Muzyki” – Chick Corea, Ivo Pogorelich i Arturo Sandoval!

Chick Corea, Ivo Pogorelich i Arturo Sandoval – trzy gwiazdy na koncertach w Krakowie! W ramach nowego cyklu Świat Wielkiej Muzyki wystąpią: Chick Corea, Ivo Pogorelich i Arturo Sandoval Sextet. Organizatorem koncertów jest Cracovia Music Agency, instytucja która stworzyła takie marki festiwalowe jak Letni Festiwal Jazzowy i Krakowskie Zaduszki Jazzowe Plus.

Cykl rozpocznie 17.02.2017 r. o godzinie 20.00 w Kijów.Centrum legendarny kubański trębacz Arturo Sandoval. Zdobywca statuetek Grammy, zwycięzca Billboard Music Awards, protegowany legendarnego mistrza jazzu – Dizzy’ego Gillespie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat od nauki podstaw teorii muzyki i gry na perkusji. Bardzo szybko poczuł i odnalazł się w klimacie świata jazzu. Od tego czasu stał się jednym z najbardziej uznanych w świecie mistrzów trąbki jazzowej i flugelhornu, zyskał sławę także jako artysta klasyczny, pianista i kompozytor.

Jest jednym z najbardziej dynamicznych i żywiołowych muzyków naszych czasów. Odzwierciedlenie jego sukcesu znajdujemy w mnogości prestiżowych nagród, które zostały mu przyznane. Sandoval został wyróżniony 10 nagrodami Grammy, nominowany był 19 razy. Otrzymał także 6 statuetek Billboard Awards i nagrodę Emmy. Albumy nagrodzone Grammy: Dear Diz (Everyday I think of you) oraz Como yo te siento są dostępne niemal na całym świecie. Arturo Sandoval jest również uznanym muzykiem klasycznym i kompozytorem, regularnie występuje z czołowymi orkiestrami symfonicznymi z całego świata. Skomponował „Koncert na trąbkę i orkiestrę”, który można usłyszeć na „Arturo Sandoval: Classical Album”.

Wszechstronność trębacza można usłyszeć na nagraniach z Dizzy Gillespie, Woody Hermanem, Woody Shaw, Michelem Legrand, Joshem Groban, Tony’m Bennettem, Billem Conti, Frankiem Sinatrą, Paulem Anką, Rodem Stewartem, Alicią Keys i wieloma innymi.

W maju krakowianie będą mieli szansę zobaczyć na scenie Ice Kraków koncert zdobywcy 22 statuetek Grammy – Chick`a Corei (8.05.2017). Wybitny pianista i kompozytor, któremu 4 dekady aktywności artystycznej przyniosły status bycia „żywą legendą”. To jeden z najważniejszych pionierów fusion. Poza licznymi nagrodami dorobek artystyczny Chic`a Corei wzbogaca współpraca z Milesem Davisem oraz utworzenie grupy Return to Forever, której utwory to teraz najbardziej znane standardy jazzowe. Chick Corea dorastał w muzycznym świecie, otoczony był jazzem – jego ojciec Armando to pochodzący z Włoch zawodowy trębacz. Chick zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie w wieku 5 lat, jako ośmiolatek rozpoczął grę na perkusji. Jego dyskografia to ponad 70 albumów nagranych solo oraz z mistrzami takimi jak: Bobby McFerrin, Pat Metheny, Dave Holland, Herbie Hancock… Polska jest niemal nieodłącznym punktem jego ostatnich tras koncertowych.

Chick Corea wystąpi w Krakowie poraz trzeci natomiast po raz pierwszy w trio razem z wielką gwiazdą światowego kontrabasu Eddie Gomezem oraz słynnym perkusistą Brianem Blade.

Nowy cykl koncertowy zwieńczy występ legendy światowej pianistyki Ivo Pogorelicha (Ice Kraków, 9.06.2017) Ivo Pogorelich to wybitny pianista urodzony w Belgradzie, któremu rozgłos przyniósł X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie odpadł w 3 etapie. Na znak protestu argentyńska pianistka i członek jury zrezygnowała z dalszego bycia jurorem. Zanim Pogorelich został jednym z najbardziej kontrowersyjnych pianistów w historii odebrał staranne wykształcenie muzyczne. Naukę na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, kilka lat później kontynuował ją już w Moskwie. Studiował pod opieką wybitnej pianistki Alizy Kezeradze, którą później poślubił. Zwyciężył konkursy w Casagrande Competition w Terni (Włochy, 1978) i w Montreal International Music Competition (1980).

Pogorelich występował z uznanymi orkiestrami filharmonicznymi Berlina, Londynu, Wiednia, Chicago, Filadelfii, Bostonu, Los Angeles… Koncerty na żywo przyniosły mu miano poety fortepianu. W 1982 podpisał kontrakt na wyłączność z Deutche Grammophon. Z jego inicjatywy powstały dwie fundacje stypendialne (w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie) wspierające młodych pianistów. Wielokrotnie angażował się charytatywnie. W 1988 r. został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO.

W Krakowie Pogorelich zagra solowy recital, podczas którego wykona utwory Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Siergieja Rachmaninowa.

  • Bilety na wszystkie koncerty cyklu Świat Wielkiej Muzyki są dostępne na www.biletywkrakowie.pl, ticketpro.pl, Info Kraków (ul. św. Jana 2) oraz w biurze organizatora ul. Karmelicka 52/1.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Autor NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.