Rastamaniek – „post scriptum”

Rastamaniek albo Stama Ra … Jak sam o sobie mówi „muzycznie skacze pomiędzy rapem, elektroniką, ghetto-funkiem mimo, że jest kojarzony z reggae’owym środowiskiem”. Współprowadził i występował na festiwalu Cracow Reggae Festival 2014. Na koncertach nie byłem, ale ze źródeł dobrze poinformowanych wiem, że były bardzo udane. Muzyka reggae nigdy nie była w centrum moich zainteresowań a jej słuchanie – kończyło się zwykle na Bob Marleyu.

Dzisiaj rano miałem wielką przyjemność wysłuchania utworu Red Eyes w wykonaniu Stama Ra (czyli Rastamanka). Poranek w Krakowie, +7 i coś „pomiędzy lekkim deszczem a gęstą mżawką” … Uważam że muzyka jest po to aby wywoływać emocje …. I oto, w ten szary i zimny poranek – zrobiło mi się ciepło, „jamajsko”, ekspresyjnie i „potężnie pozytywnie”. Utwór publikuję i życzę wszystkim pozytywnych emocji! Poza tym, gdybym nie wiedział kto to śpiewa, byłbym pewien że to rodowity „jamajczyk” a utwór został nagrany w Kingston 🙂

(wywiad z Rastamankiem, przeprowadzony przez Muzyczny Kraków przed Cracow Reggae Festival 2014)

Share

Autor Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

3 responses on “Rastamaniek – „post scriptum”

 1. nonRAP

  Panie Redaktorze. Nie tak dawno byłem swiadkiem Pana wypowiedzi na temat muzyki z kręgu reegae i rap. Wynikało z nich że nie darzy Pan tych gatunków wielkim poważaniem. A tu nagle wielki baner krakowskiego Festiwalu Reege i dwa materiały o jednym z wykonawców. Czyżby zmieniał Pan orientację i zapuszczał dredy? A może to były płatne materiały promocyjne ale wtedy wypada zawsze oznaczyć to nagłówkiem „tekst sponsorowany”.

  1. nadRedaktor Post author

   Orientacji (żadnej) nie zmieniam, dredów z przyczyn technicznych – nie zapuszczam. Uważam że Cracow Reggae Festival 2014, był imprezą godną umieszczenia w naszym serwisie. „Piszemy o wykonawcach i wspieramy wydarzenia które są wartościowe ale omijają pierwsze strony gazet i portali internetowych …” Generalnie, piszemy o muzyce wartościowej – według naszego subiektywnego mniemania – mamy do tego pełne prawo. Szczególnie wartościową w naszej subiektywnej ocenie jest muzyka Pana Rastamanka, dlatego wywiad z nim i szersza informacja. Zgodnie z prawem prasowym i dobrymi obyczajami, reklamy i teksty sponsorowane wyraźnie oznaczamy. Jeśli takiego oznaczenia nie było, oznacza to że nie był to tekst opłacony.

   Andrzej Wodziński – redaktor naczelny serwisu internetowego i czasopisma Muzyczny Kraków

 2. Allegra nieModerata

  Kochani, celem wyjasnienia sytuacji…;-)) Otóż to ja podłożyłam to „kukułcze jajo” Nadredaktorowi. Rastamańka poznałam całkiem prywatnie i nie muzycznie, a po jakimś czasie miałam okazje również go usłyszeć – w kilku wcieleniach, no i w końcu jako Stama Ra i bardzo mnie to zafascynowało. Do tego stopnia, że otrzymawszy informacje o festiwalu Reggae w Krakowie, popędziłam co tchu do Nadredaktora i namówiłam go na artykuł i wywiad. A więc „mea culpa’ i ciesze się z tego bardzo, ponieważ Muzyczny Kraków tylko na tym zyskał. Proponuje więc następujący układ: Wy sygnalizujecie co dzieje się muzycznie ciekawego, my sprawdzamy czy nam się to podoba (subiektywnie! no bo w końcu to my sponsorujemy nasz serwis) i wrzucamy na stronę.
  A wracając do festiwalu krakowskiego – Stama Ra okazał się jego bezdyskusyjną gwiazdą!
  pozdrufka z pozytywną wibracją! 😉
  Allegra nieModerata [Muzyczny Kraków – redaktor]