Pannonica – gwiazdy muzyki bałkańskiej

Żywiołowość i różnorodność muzyki bałkańskiej jednocześnie zaskakuje i inspiruje. Mieszanka kultur i obyczajów, połączona wspólną historią doprowadziły do powstania niezwykłych, jedynych w swoim rodzaju brzmień, które wciąż fascynują! To właśnie chęć poznania ich na nowo była motywacją do stworzenia festiwalu Pannonica w Barcicach – nie bez powodu nazywanego „najbardziej ognistym festiwalem na północ od Dunaju”.

Tegoroczna, czwarta już edycja Festiwalu Pannonica, która rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa przez trzy dni, będzie prawdziwą gratką dla fanów bałkańsko-węgiersko-cygańskich brzmień. Ale nie tylko! Niesamowity klimat towarzyszący wydarzeniu, przyjazna atmosfera zabawy oraz wszechobecna radość będą zachętą także dla tych, którzy kulturę i muzykę bałkańską dopiero odkrywają. A jest co poznawać! Zwłaszcza, że wbrew pozorom – muzykę zabarwioną bałkańskim folklorem możemy spotkać na każdym kroku – na przykład we współczesnych filmach! Znacie kinowy przebój Saszy Barona Cohena Borat? To właśnie w nim wykorzystana została piosenka Mahalageasca zespołu Mahala Rai Banda – jednej z największych gwiazd tegorocznego festiwalu. Grupa ma na swoim koncie wiele wyróżnień, a ich album z 2009 roku wspiął się na drugą pozycję listy World Music Charts Europe.

Za każdym z zespołów biorących udział w Festiwalu stoi odrębna, wyjątkowa historia. Nic dziwnego – w końcu kultura bałkańska jest niezwykle bogata i różnorodna, a w muzyce możemy usłyszeć wpływy wielowiekowej tradycji południowo-wschodniej części Europy. Brzmienia charakterystycznych cygańskich skrzypiec i trąbek mieszają się z dźwiękami tureckich instrumentów perkusyjnych i bułgarskiego kavalu. Tak zróżnicowanej muzyki nie da się opisać – trzeba jej posłuchać!

Tegoroczny festiwal odbędzie się w iście międzynarodowej atmosferze! Do Barcic zjadą się największe gwiazdy muzyki folk aż z siedmiu krajów. – Ich pozycję można by porównać do tej jaką ma Edyta Górniak, Justyna Steczkowska i Michał Szpak … ale „razem wzięci” – komentuje szef festiwalu Wojciech Knapik. Zespoły, które stały się ikonami i na dobre wpisały się w historię światowej popkultury zaprezentują swoje najpopularniejsze utwory i porwą publiczność do radosnej zabawy.

Co oprócz muzyki czeka nas na Pannonice pod koniec sierpnia? Niezwykła wioska festiwalowa przygotowana przez organizatorów, z mnóstwem atrakcji dla uczestników – również tych najmłodszych. Na trzy dni małopolskie Barcice zamienią się w prawdziwe bałkańskie miasteczko, pełne wspaniałej atmosfery, radości i oczywiście – folkowych rytmów!

Na terenie festiwalu znajdziecie strefy gastronomiczne, gdzie skosztujecie tradycyjnych bałkańskich przysmaków, a także specjalną strefę relaksu przygotowaną przez sponsora festiwalu – naturalną wodę mineralną Piwniczankę. Brzmi zachęcająco? Bez wątpienia!

Więcej informacji i pełny program festiwalu:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Autor Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.