wydarzenia Kraków 24 października 2018

Mów Spokojniej – Zagajewski & Pawlik, ICE Kraków

Koncert laureata Grammy Włodka Pawlika, kompozytora muzyki do wierszy Adama Zagajewskiego W poezji, obok słów i znaczeń, często pojawia się rytm nasuwający skojarzenie z muzyką. „Mów spokojniej – Zagajewski & Pawlik” łączy dwie sztuki piękne — poezję i muzykę. Twórczość poetycka Adama Zagajewskiego została wzbogacona muzyką skomponowaną przez zdobywcę nagrody GRAMMY – Włodka Pawlika. Podczas koncertu, który odbędzie się 20 listopada w Centrum Kongresowym ICE, zabrzmią utwory m.in. do takich wierszy, jak Senza Flash, Filozofowie, W cudzym pięknie, Spróbuj opiewać okaleczony świat, Miasto, Nigdzie, Podziemne pociągi. Do współpracy przy realizacji projektu Włodek Pawlik zaprosił znakomitych muzyków: Marka Bałatę, Łukasza Jemiołę oraz Natalię Wilk. Na scenie towarzyszyć im będzie jazzowa formacja Weezdob Collective.

Koncert poprzedzi wystawa fotograficzna „Fantazje krakowskie Ryszarda Horowitza”. Fotografie przygotowane przez uznanego na całym świecie fotografa i prekursora cyfrowego przetwarzania zdjęć przedstawią zarówno nieznane i zapomniane miejsca w Krakowie (jak np. synagoga Tignera lub piwnice kamienicy, w której urodził się autor zdjęć), jak i te powszechnie znane (m.in. sarkofagi na Wawelu, wieża kościoła Mariackiego), lecz ukazane w zupełnie nowej perspektywie.

O twórcach:

Adam Zagajewski – poeta, eseista, prozaik, krytyk, tłumacz. Piszący białe wiersze przedstawiciel poezji apollińskiej jasnej, klasycyzującej. Laureat wielu nagród w dziedzinie literatury, w tym Neudstadt (2004) i „Zhongkun” (2014), zwanych „małym Noblem” i „chińskim Noblem poetyckim”. Członek krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”. Od 1976 roku uczestniczył w działaniach opozycji, m.in. jako współpracownik „Zapisu”. W latach 80. mieszkał najpierw w Berlinie, potem w Paryżu. Wrócił do Polski i obecnie mieszka w Krakowie. Od 1983 roku należy do redakcji „Zeszytów Literackich”, jako poeta debiutował na łamach „Zeszytów” w 1967 roku.
Włodek Pawlik – pianista i kompozytor. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty “NIGHT IN CALISIA” do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie – nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku Włodek Pawlik stał się jedynym Polakiem uhonorowanym statuetką GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Wykonawcy:

Marek Bałata – wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F. Chopina, piosenki Z. Koniecznego, K. Komedy, W. Młynarskiego, A. Waligórskiego i A. Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja.
Łukasz Jemioła – piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, który odnosi sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych, między innymi laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Marka Grechuty w Krakowie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro w Warszawie i wiele więcej. Występuje cyklicznie w projekcie Włodka Pawlika pt. Wieczorem. Związany z grupami improwizacji teatralnej i muzycznej. Twórca autorskich, innowacyjnych koncepcji piosenki – utwory disco polo w stylu poetyckim (od 2010 roku) oraz wiersze w stylu disco polo. W 2015 roku wydał debiutancką płytę autorską pt. Jemioła.
Natalia Wilk – wokalistka, nauczyciel śpiewu, absolwentka wokalistyki na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Śpiewa od 8 roku życia. Profesjonalną przygodę z muzyką zaczęła występując u boku znanych artystów między innymi: Krystyny Prońko, Doroty Miśkiewicz, Kayah, Kuby Badacha, Krzysztofa Cugowskiego, Piotra Cugowskiego, Artura Gadowskiego. Na stałe współpracuje i współtworzy projekty z Włodkiem Pawlikiem, Tomaszem Momotem oraz Arturem Gadowskim. Brała udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy w grupie Krzysztofa Cugowskiego. Supportowała takie grupy i artystów jak: Sofa, Novika, Pinavela, Katie Melua.
Weezdob Colective – zespół powstał w 2014 r. w Poznaniu ze wspólnej inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza oraz saksofonisty Kuby Marciniaka. Repertuar zespołu składa się przede wszystkim z autorskich kompozycji. Charakterystyczne dla formacji jest również połączenie harmonijki i saksofonu. Weezdob Collective był wielokrotnie nagradzany na konkursach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając m.in. Grand Prix na Lotos Jazz Festival 17. Bielska Zadymka Jazzowa. W 2015 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Weezdob Collective – Live at Radio Katowice”.

Więcej informacji:

  • Koncert obędzie się w ramach Open Eyes Festival przy Międzynarodowym Kongresie Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 3 (20-21 listopada 2018).

Centrum Kongresowe ICE Kraków
20 listopada 2018, godzina 18:30,

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

podobne publikacje