UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Misteria Paschalia 2018 z brytyjską muzyką dawną

Po raz piętnasty w okresie wielkopostnym (26 marca – 2 kwietnia) Kraków na ponad tydzień staje się mekką wielbicieli muzyki dawnej. Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz Dyrektorem Rezydentem Festiwalu Misteria Paschalia, Johnem Buttem, przygotowało program zogniskowany wokół XVII- i XVIII-wiecznej muzyki angielskiej – twórczości mało znanej nie tylko w Polsce, ale także wśród takich „potentatów wykonawstwa muzyki historycznie poinformowanej” jak Niemcy, Włosi czy Holendrzy. To znakomita okazja, aby się w nią wsłuchać i być może odkryć na nowo – zauważa John Butt.

Utwory pisane głównie „ad maiorem Dei gloriam”, będziemy mogli usłyszeć w pięciu miejscach: krakowskich kościołach św. Marcina, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Bazylice Bożego Ciała, Centrum Kongresowym ICE oraz w Kopalni Soli w Wieliczce. Do najważniejszych wydarzeń należą wykonania dwóch oratoriów G. F. Haendla – Samsona oraz słynnego Mesjasza. To drugie, prawdopodobnie najbardziej znane barokowe oratorium, zabrzmi jednak w wersji tzw. londyńskiej z roku 1743 i może zaskoczyć odbiorców, podkreślał John Butt. W Wielki Piątek nie może zabraknąć dzieła, które stanowi kwintesencję pasyjnego nurtu w muzycznej kulturze Europy – Pasji wg. Św. Mateusza J. S. Bacha. Szczególnie interesujący dla miłośników polskiej muzyki epoki renesansu może być koncert w czwartek 29 marca. Zaprezentowana będzie wówczas rekonstrukcja Lamentationes Wacława z Szamotuł, dzieła częściowo zaginionego i odtworzonego na podstawie zachowanych partii Canto i Tenore.

Obok wielkich form wokalno-instrumentalnych odbiorcy będą mieć okazję zapoznać się z kameralną twórczością kompozytorów czasu Tudorów oaz epoki elżbietańskiej jak np. Johna Dowlanda czy Daniela Bachelara i in. Nocne godziny niektórych koncertów oraz ich kameralny charakter pomogą zagłębić się myślami w ten wyjątkowy czas roku liturgicznego, który stał się inspiracją do powstania licznych arcydzieł muzycznych, od monodii akompaniowanej po dostojne anthems i muzyczne oratoria.

Niepowtarzalną aurę Festiwalu Misteria Paschalia tworzą przede wszystkim znakomici wykonawcy wśród których, obok Dunedin Consort pod dyr. Johna Butta, znajdą się w tym roku m.in. Lea Desandre, Thomas Dunford, orkiestra {oh!} prowadzona przez Martynę Pastuszkę, Marian Consort, Cracow Singers, Choir and Orchestra of the Age of Enlightenment.

Już dziś serdecznie polecamy koncert inauguracyjny w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej o godzinie 20.00, podczas którego zabrzmi dzieło epokowe – Mesjasz Haendla w wykonaniu Dunedin Consort.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Festiwalu:

Damian Kułakowski
Damian Kułakowski

Damian Kułakowski - dziennikarz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec. Laureat XXXVI Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki (2012). Działalność publicystyczną prowadzi od wielu lat, pisząc na łamach Młodzieżowej Gazety Muzycznej. Teksty były publikowane w dodatku do Gazety Wyborczej oraz Beethoven Magazine. Na koncie ma wywiady z artystami takimi jak maestro Krzysztof Penderecki, Julian Rachlin, Janusz Wawrowski, Amandine Beyer. Jego pasją jest kolekcjonowanie płyt a także gra na altówce we wszelkich formacjach kameralnych.

Artykuły: 20
Skip to content