Grechuta Festival – Gala Finałowa

Niedzielny wieczór 11 października 2015. W ICE Kraków odbył się wspaniały spektakl muzyczny wieńczący Grechuta Festival, w tym roku uświetniający 70 rocznicę urodzin artysty. Wydarzenie wypełnione było po brzegi muzyką ale i wspomnieniami, archiwalnymi zdjęciami, niepublikowanymi fragmentami filmów oraz animacjami, które potrafiły wzruszyć i rozbawić publiczność zebraną w Centrum Kongresowym.
Po rozpoczęciu Gali przez pana Jakuba Barana oraz panią Danutę Grechutę, usłyszeliśmy największe przeboje Marka Grechuty w wykonaniu wspaniałych artystów. Wystąpili : Grażyna Łobaszewska, Ania Rusowicz, Anna Wyszkoni, Marek Piekarczyk, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki, Tomasz Steńczyk, zespół Anawa oraz Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyła magiczna oprawa świetlna. Zebrana publiczność patrzyła na scenę jak na zaczarowane miejsce, ale nic w tym dziwnego, muzyka Marka Grechuty jest wyjątkowa i przenosi nas w bliskie sercu, magiczne miejsca.

Za nami Grechuta Festival. Należę do pokolenia, którego pierwszym gramofonem był “Bambino” a pierwszą płytą na nim odtwarzaną był Korowód Marka Grechuty. Wraz z Ewą Demarczyk i Czesławem Niemenem, stanowili grupę muzyków polskich, która ukształtowała moją wrażliwość muzyczną. Tymczasem, wielcy twórcy polskiej muzyki, w trybie przyspieszonym popadają w zapomnienie. Pokolenie dzisiejszych 20-30 latków jednym tchem wymienia finalistów kolejnych edycji Voice of Poland. Zapytani o Grechutę, Demarczyk, czy Niemena … bardzo często pytają “a kto to jest”. Co dziwniejsze, kiedy już uświadomię ich kto to był i przedstawię ich piosenki – są zachwyceni. I pytają … z pretensją w głosie “a dlaczego ja ich nie znałem???“.

Andrzej Wodziński – redaktor naczelny

Fotorelacja z koncertu:

Default image
Iwona Kurczab
Wolny duch. FOTOREPORTER i dziennikarz. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jej pasje to fotografia, sport, gotowanie oraz podróże. Muzyka jest jej partnerem życiowym, w szczególności gdy ma na imię Rock. Odpowiada jej życie festiwalowicza. Optymistka.