Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Taneczny świat Chopina – Cracovia Danza

16 lutego 2016 # 19:00 - 20:30

Taneczny świat Chopina

Kilkadziesiąt przedstawień w roku chopinowskim i entuzjastyczne reakcje publiczności w całej Europie. Taneczny świat Chopina po 5-letniej przerwie znów będzie można zobaczyć w Krakowie! Spektakl zostanie zaprezentowany 16 lutego o godz. 19 w Teatrze Ludowym w ramach cyklu Cracovia Danza: dla tańca, będącego częścią obchodów jubileuszu 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Taneczny świat Chopina powstał z okazji obchodów 200-lecia urodzin kompozytora. Właśnie w Roku Chopinowskim przedstawienie było pokazywane kilkadziesiąt razy w całej Europie, m.in. w Mińsku, Wilnie, Lipsku, Salzburgu i Aix-An-Provance.
Spektakl w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego, ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor był wyśmienitym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach.
Pierwsza część przedstawienia ukazuje właśnie tą salonową rzeczywistość, w której na balach i przyjęciach królowały modne w Warszawie, Wiedniu i Paryżu eleganckie anglezy i lansjery, zabawne kadryle i wirujące, czarowne walce. Druga natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co stanowiło inspirację jego twórczości do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – mające ludowe korzenie kujawiaki i oberki, a także szlacheckiego mazura i poloneza. Kompozytor nie ma swojego odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

inscenizacja: Romana Agnel, Artur Borkowski
choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski
asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Monika Polak-Luścińska
ruch pantomimiczny: Artur Borkowski
projekcja multimedialna: Krzysztof Antkowiak
obsada: Romana Agnel, Marta Baranowska, Agata Jóźwik, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź

Share

Szczegóły

Data:
16 lutego 2016
Czas:
19:00 - 20:30
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Balet Dworski „Cracovia Danza”
Strona internetowa:
http://cracoviadanza.pl/pl

Miejsce

Teatr Ludowy
Osiedle Teatralne 34
Kraków, Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 680 21 16
Strona internetowa:
http://www.ludowy.pl/index.php

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Share