Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Niebieskie skrzypce Pavla Šporcla – koncerty czeskiego wirtuoza w Filharmonii Krakowskiej

13 maja # 18:00 - 19:30

Określany przez czeskich recenzentów, jako „talent, który rodzi się raz na sto lat…”, wirtuoz skrzypiec Pavel Šporcl będzie solistą najbliższych koncertów symfonicznych w piątek 12 maja o godz. 19.30 i w sobotę 13 maja 2017 roku o godz. 18.00. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Charles Olivieri-Munroe.

Pavel Šporcl to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawanych czeskich skrzypków. Ma na koncie imponującą liczbę nagrań, święci triumfy w najważniejszych salach koncertowych na świecie. Jego nazwisko jako jedyne spośród czeskich skrzypków odnotowane zostało w książce krytyka i historyka muzyki Henry’ego Rotha Violin Virtuosos: From Paganini to the 21st Century. Muzyk współpracuje z wieloma artystami spoza kręgu muzyki klasycznej – jego projekt Gipsy Way, realizowany z zespołem Gipsy Cimbalom Band, spotkał się z entuzjazmem w wielu krajach świata.
Szeroki repertuar Pavla Šporcla obejmuje aż 40 koncertów skrzypcowych. W Filharmonii Krakowskiej artysta wykona jeden z nich – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonína Dvořáka, ze „słowiańskiego” okresu twórczości kompozytora. Dzieło to zabrzmi najprawdopodobniej na słynnych niebieskich skrzypcach, które są znakiem rozpoznawczym artysty z Czech.

Program filharmonicznych koncertów otwiera młodzieńcza uwertura koncertowa Carla Marii von Webera pt. Władca duchów, drugą część wieczorów wypełni natomiast I Symfonia B-dur zwana Wiosenną Roberta Schumanna, powstała niedługo po ślubie kompozytora ze znakomitą pianistką Clarą Wieck. Schumann wyjawił, że pracując nad Symfonią w lutym 1841 roku, tęsknił za rozkwitaniem życia − dlatego muzyka zaczyna się od „sygnału przebudzenia”. Wart podkreślenia jest też fakt, iż kompozytor wcześniej pisał głównie muzykę fortepianową, chcąc zostać wirtuozem tego instrumentu. Wejście w materię symfoniki otwiera więc całkiem nowy etap w biografii artysty. Oby Symfonia Wiosenna Schumanna była dobrą wróżbą na cieplejsze dni tegorocznej wiosny.

  • Bilety: 45-25 zł
    Kasa biletowa: wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
    soboty i święta – godzinę przed koncertem.
    Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
    tel. +48 12 429 13 45

 

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Szczegóły

Data:
13 maja
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Zwierzyniecka 1
Kraków, 31-103 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 619 97 22
Strona internetowa:
http://www.filharmonia.krakow.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Share