Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Muzyka Pustyni – Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

12 sierpnia # 18:00 - 19:30

Koncert „Muzyka pustyni”. Wyjątkowo w ramach cyklu muzycznych spotkań „Wszystkie dźwięki Azji. Na muzycznych szlakach Bliskiego i Dalekiego Wschodu” wystąpi gościnnie marokański zespół Chigaga Group.

Zespół Chigaga Group powstał w 2012 roku. Pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Nazwa pochodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzycy z Sahary prezentują tradycyjny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu gitara elektryczna). Śpiewają, tańczą i wprowadzają fantastyczną atmosferę! Noszą również tradycyjne stroje nomadów oraz turbany. W Polsce oraz w Maroko od 2015 r. realizują projekt „Górale na Saharze” – Nomadzi w Beskidach”

Wystąpią:
El Mahjoub Laghfiri – wokal, banjo, kastaniety, djembe, taniec
Mustapha El Boudani – wokal, gitara elektryczna, kastaniety, djembe, taniec
Aissa El Mghafri – wokal, djembe, kastaniety, taniec
Ahmed Bouhdid (Chtuki) – wokal, djembe, kastaniety, taniec
Khalifa Naji – wokal, darbuka, kastaniety, taniec

Grupa Chigaga gra tradycyjną muzykę Hassani z Sahary. Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Jako grupa nomadów, pokazują autentyczny folklor muzyczny i taneczny. Śpiewają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni . Organizują warsztaty tradycyjnej kuchni oraz pokaz, jak przygotować tradycyjną marokańską herbatę. Podczas koncertu zapraszają ludzi do wspólnej zabawy. Organizują i prowadzą warsztaty bębniarskie. W ubiegłym latach, grupa występowała na scenach w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Pieninach, Podhalu, oraz festiwalach muzycznych w Polsce.

Przyjeżdżają do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project”, które siedzibę ma w Goleszowie koło Ustronia w Beskidzie Śląskim w Etno Chacie Topolej.
Razem realizują autorski projekt „Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach” zarówno w Maroko jak i w Polsce. Do współpracy zapraszani są różni muzycy oraz kapele góralskie. Grają i wspólnie występują instruktorami i podopiecznymi Fundacji Braci Golec. Biorą udział w redykach organizowanych na terenie łuku Karpat polskich, uczestnicząc w imprezach w ramach projektu „Karpaty Łączą”. Żywiecki, tradycyjny utwór „Hej, jak ta sarna” w ich wykonaniu jest przykładem łączenia odmiennych kultur.

W rodzinnym miejscu są przewodnikami, z którymi Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej organizuje wyprawy o charakterze prawdziwego poznania tego kraju jak i możliwości poznania ich rodzin.
W 2017 roku w marcu odbył się 14 Festival des Nomades w rodzinnym miasteczku zespołu w Mhamid. Dzięki współpracy zespołu, Stowarzyszenia oraz organizatorów festiwalu, po raz pierwszy muzycy z Polski tj. Dikanda, Magda Navarrete&Andrzej Lewocki oraz Kapela DudySkrzypce i Martyna Kamila Pońc mieli możliwość wystąpienia na scenie festiwalowej.

  • Koncert odbędzie się w sobotę 12 sierpnia 2017 r., o godz.18.00, w Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Solec 24 w Warszawie. Bilety są dostępne w sklepiku muzealnym (20 zł, 25 zł).

 

 

Share

Szczegóły

Data:
12 sierpnia
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie Category:

Miejsce

Muzeum Azji i Pacyfiku
Solec 24
Warszawa, Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 22 629 67 24
Strona internetowa:
http://www.muzeumazji.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Share