Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Ludwik van Beethoven „Missa solemnis” – Filharmonia Krakowska

9 czerwca # 19:30 - 21:00

Krótko przed oficjalnym zakończeniem sezonu artystycznego 2016/2017 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zabrzmi jedno z największych dokonań kompozytorskich Ludwika van Beethovena. Podczas wieczorów w piątek 9 czerwca o godz. 19.30 i w sobotę 10 czerwca 2017 o godz. 18.00 zabrzmi bowiem jego Missa solemnis – dzieło, które świadczyć ma zarówno o kunszcie jego autora, jak i późniejszych wykonawców.

Zespoły Filharmonii Krakowskiej poprowadzi maestro Marc Tarue, w charakterze solistów wystąpią: Katarzyna Hołysz – sopran, Anna Lubańska – alt, Rafał Bartmiński – tenor oraz Wojtek Gierlach – bas.

Uwielbiany na całym świecie utwór powstał z myślą o wykonaniu go podczas uroczystości z okazji objęcia w 1819 roku arcybiskupstwa ołomunieckiego przez Rudolfa Johanna Habsburga – mecenasa i przyjaciela Beethovena. Niestety artysta spóźnił się z oddaniem rękopisu przed ceremonią – uroczysta premiera dzieła odbyła się dopiero w kwietniu 1824 roku w Sankt Petersburgu.

W czasie pisania Mszy stadium utraty słuchu przez Beethovena było już na tyle głębokie, iż mógł on porozumiewać się z otoczeniem prawie wyłącznie za pomocą zeszytów konwersacyjnych. Dzieło to jest więc świadectwem na geniusz muzyczny Ludwika van Beethovena, gdyż powstało w jego umyśle i nigdy nie mogło zostać zweryfikowane przez słyszalne dźwięki.

Na partyturze Missa solemnis Ludwig van Beethoven napisał: „Z serca – oby do serc trafiła”. Myśl kompozytora stała się mottem jednego z najważniejszych utworów religijnych wszechczasów, a Msza uroczysta op. 123 znalazła miejsce w sercach ogromnej rzeszy melomanów.

Spektakle 9 czerwca o godz. 19.30 i w sobotę 10 czerwca 2017 o godz. 18.00

  • Bilety: 45-25 zł
    Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
    soboty i święta – godzinę przed koncertem.
    Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
    tel. +48 12 429 13 45

 

 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora, foto: J. Graczyński | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Szczegóły

Data:
9 czerwca
Czas:
19:30 - 21:00

Miejsce

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Zwierzyniecka 1
Kraków, 31-103 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 619 97 22
Strona internetowa:
http://www.filharmonia.krakow.pl

Redakcja  nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych przez użytkowników w oparciu o informacje zaczerpnięte z kalendarza wydarzeń.

Share