UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Conradowskie lekcje czytania – dla uczniów i nauczycieli

Pięć niezwykłych rozmów – zainicjowanych przez filozofa literatury Grzegorza Jankowicza, zachęcającego do myślenia o dzisiejszym świecie za pomocą Conradowskiej prozy – będą mogli wykorzystać podczas lekcji nauczyciele szkół średnich dzięki materiałom udostępnionym jako pokłosie obchodów Roku Conrada. W ten sposób młodzież pozna twórczość autora Jądra ciemności, która stanie się źródłem pojęć pozwalających zrozumieć otaczające nas zjawiska. Cykl lekcji czytania organizowanych w całej Polsce w 2017 roku pokazał, że o świecie można skutecznie – ciekawie, krytycznie i przenikliwie – rozmawiać właśnie za pomocą literatury.

Gdy ktoś w Waszyngtonie pyta mnie o kwestie związane z dzisiejszymi problemami geopolitycznymi – odsyłam go do powieści Josepha Conrada, gdyż właśnie w nich znajduję odpowiedzi na stare i nowe pytania” – mówił Robert D. Kaplan podczas Festiwalu Conrada. Conradowska proza pozwala spojrzeć na różne zjawiska i współczesne problemy z różnych perspektyw, nie tylko literackiej, ale też politycznej, religijnej, etycznej, ekonomicznej, historycznej czy filozoficznej. Autor Jądra ciemności, mimo że w jego twórczości odbija się obraz epoki, w której żył (z jej światopoglądem i systemem wartości), jest pisarzem wciąż aktualnym. Właśnie dlatego jego poszczególne utwory mogą posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji na ważne tematy.

  • Lekcje czytania Conrada to ogólnopolski cykl warsztatów realizowanych we współpracy z Fundacją Tygodnika Powszechnego w ramach obchodów Roku Conrada 2017 w Krakowie Mieście Literatury

UNESCO, a prowadzonych przez wybitnych literaturoznawców i filozofów, którzy o dzisiejszym świecie myślą za pomocą Conradowskiej literatury i przyglądają się światu z perspektywy jego pisarstwa. Nauczyciele ze szkół średnich otrzymują dzięki stronie internetowej pakiet scenariuszy lekcji. Ich wyjątkowość polega na tym, że uczniowie po zapoznaniu się z wybranymi fragmentami Jądra Ciemności, Laguny czy Placówki postępu, będą mogli podjąć refleksję i dyskusję o dzisiejszym świecie. Scenariusze pozwalają osadzić refleksję w szerokim kontekście historycznym. Każda lekcja będzie zarazem zachętą do dalszej – indywidualnej – pracy i realizacji pewnego projektu związanego z jej tematem.

Projekt ukazuje wyjątkowy potencjał literatury, która nie jest czymś dodanym do naszego świata. „To narzędzie, za pomocą którego możemy skutecznie mówić o zjawiskach, problemach i doświadczeniach, a także diagnozować kryzysy i rozwiązywać je” – mówi Grzegorz Jankowicz. By proza Conrada stała się dla młodych czytelniczek i czytelników źródłem inspiracji w próbach zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, trzeba podczas rozmowy potraktować ją nie jako historyczny dokument lub skarbnicę wiedzy na różne tematy, lecz jako zbiór opowieści związanych z naszymi doświadczeniami, angażującymi nas do wymiany poglądów.

Scenariusze lekcji dostępne są na: www.conradfestival.pl

 

źródło informacji:
Materiały prasowe Krakowskiego Biura Festiwalowego | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1435
Skip to content