„Celuloid z Orkiestrą Smyczkową”, przeboje polskiej muzyki filmowej w Filharmonii Krakowskiej

„Celuloid” to nominowana do Nagrody FRYDERYK płyta dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego, będąca hołdem dla najpiękniejszych melodii polskiej muzyki filmowej. Materiał dźwiękowy z tego wydawnictwa stanowi bazę jedynego koncertu z muzykami Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, jaki odbędzie się w sobotę 6 maja 2017 o godz. 18.00. Całość zza pulpitu dyrygenta poprowadzi Rafał Karasiewicz.

Po wielu prezentacjach koncertowych stało się oczywiste, że repertuar zawarty na płycie zasługuje na to, by ukazać go w jeszcze bogatszym wydaniu w orkiestrowej aranżacji. Marek Napiórkowski i Artur Lesicki wydobyli w swoich interpretacjach to, co najpiękniejsze w twórczości arcymistrzów muzyki filmowej: Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. I choć „Celuloid” nawiązuje do czasów, gdy w użyciu filmowców była głownie taśma czarno-biała, muzyka gitarzystów skrzy się kolorami. Artyści postanowili bowiem pójść jeszcze dalej i wzbogacić te wyjątkowe utwory o przestrzeń symfoniczną, dzięki której muzyka nabiera charakterystycznego dla filmowych kompozycji nastroju.   

W programie jedynego koncertu w Filharmonii Krakowskiej znalazły się melodie z „Lalki”, „Pożegnania z Marią”, „Wojny domowej”, „Prawa i pięści”, „Człowieka z żelaza”, „Śmierci i dziewczyny”, a także autorskie, quasi-filmowe kompozycje samych gitarzystów.

Bilety: 50 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45
 

źródło informacji:
Materiały prasowe Filharmonii Krakowskiej, foto: Rafał Masłow | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Share

Autor NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.